Kurban Bayramı - Kurban Bayramı kaç gün olacağı araştırılmaya devam ediliyor. Milyonlarca kişinin tatil planlarını yönlendirmek için araştırdığı Kurban Bayramı, bu yıl 9 günlük tatil ile gündemde olacak. Kurban Bayramı bu yıl hafta içine denk gelmektedir.

Bu yıl Kurban Bayramı 20-21-22-23 Temmuz 2021 tarihleri arasındadır. Kurban Bayramı'nın Salı gününe denk gelmesi akıllarda ''9 gün tatil olacak mı?'' sorusunu getiriyor. 19 Temmuz 2021 tarihinde Pazartesi günü Arefe'dir. Kurban Bayramı bu sene 20-21-22-23 Temmuz 2021 tarihlerine denk gelmektedir. Vatandaşlar ise Bayram tatili kaç gün olacak sorusuna yanıt arıyor.

20-21-22-23 Temmuz 2021 tarihlerine denk gelen Kurban Bayramı Cuma günü sona erecek. Böylece 16 Temmuz 2021 Cuma gününden 26 Temmuz 2021 Pazartesi günü'ne kadar 10 günlük bir tatil beklenmektedir.

Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı arasında yaklaşık iki ay zaman farkı bulunmaktadır. Dini bayramlarının arasının bu kadar yakın olması halk dilinde bazı geleneklerin ortaya çıkmasına bile sebep olmuştur. İki bayram arası düğün yapılmaz örneğinde olduğu gibi bir çok gelenek türemiştir. Her yıl 10 gün miladi takvime göre geriye gelen hicri takvim nedeniyle bu yıl Kurban Bayramı Temmuz ayının sonlarına doğru denk gelmektedir.

İdari tatil sadece 657 sayılı kanuna tabii devlet memurlarını kapsamaktadır. İdari izin devlet memurlarını kapsamaktadır, özel sektör çalışanları bu izinden faydalanamaz. Sadece memurlar değil, devlet sanatçıları, belediye görevlileri, devlet sahne sanatçıları da bu kapsamda kurban bayramı tatili müjdesinden faydalanabilirler. 

İslam Dininin önemli ibadetlerinden birisi olan Kurban ibadetinin gerçekleştirildiği Kurban Bayramı hicri takvim ile miladi takvim arasındaki gün farkı nedeniyle her yıl 11 günlük farkla kutlanmaktadır. Kurban Bayramı iyice yaz mevsiminin içerisine gelmiş durumda ve bu da tatil sezonu ile çakışması anlamına gelmektedir. Bu durum Kurban Bayram tatilinin ne zaman hangi tarihlerde olacağı ve kaç gün olacağı sorularını akla getirmektedir. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurban bayramı tatiline ilişkin olarak "Bayram tatili süresini arkadaşlarımız çalışıyor. Millete seslenişle halkıma duyuracağım. En uygun şekilde sonuçlandıracağız. Tatil süreci sanki 10'la 9 gibi dolaşıyor. Bunu millete seslenişle duyuracağım" demişti.

2021 Yılı Kurban Bayramı Namazı Saatleri 2021 Yılı Kurban Bayramı Namazı Saatleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Temmuz 2021 tarihli Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "Pazartesi günkü yarım günü idari tatil olarak belirledik. Vatandaşlarımız fiilen 16 Temmuz Cuma akşamından 26 Temmuz Pazartesi sabahına kadar tatile kavuşmuş oluyor. Bayram tatili vesilesiyle yola çıkacak tüm vatandaşlarımdan trafik kurallarına riayet etmelerini, kazalara karşı dikkatli olmalarını rica ediyorum." dedi.