Kamuajans.com – 31 Mart seçimlerinin ardından CHP adaylarının kazandığı birçok yerde, belediyede çalışan işçi ve memurların özlük haklarına dönük iyileştirme çalışmaları dikkat çekti. Başkanlar, personeline yüzde 40’a varan ücret artışları yaparken, sosyal denge tazminatlarında da iyileştirmeler gerçekleştirdi ve bu konudaki ayrımı ortadan kaldırdı.

İşte belediye başkanlarının çalışanlarına yönelik yaptığı iyileştirmelerden bazıları:

YÜZDE 40 ARTIŞ
ANKARA: Mansur Yavaş sosyal denge tazminatında reform yaptı. 25 yıl aranın ardından, memurlara yönelik sosyal denge tazminatı yüzde 60'a sabitlendi. Bayram öncesinde ise bu oran yüzde 100'e çıkarılarak memur personele bir bakıma bayram ikramiyesi verilmiş olacak.

İZMİR: Tunç Soyer, işçilerle toplu sözleşme imzaladı, maaşlara yüzde 40 zam yaptı. Memurların ek ödentisine yüzde 72 zam yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin şirketi Grand Plaza A.Ş.'de ise 12 Eylül'de 326 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi imzalandı. İşçinin maaşına ortalama yüzde 23 zam yapıldı. Yılda bir kez verilen gıda yardımı her aya çıkarıldı.

ÇALIŞANA YÜZDE 40 ZAM
AYDIN: Özlem Çerçioğlu, yaptığı toplu sözleşmeyle çalışanların maaşlarına yüzde 21 ile 40 arasında değişen oranda zam yaptı. Sosyal denge tazminatı oranını arttırdı.

MERSİN: Başkan Vahap Seçer, son sözleşmeyle çalışanlara 850 lira zam yaptı.

ARDAHAN: Faruk Demir, toplu sözleşmeyle işçilerin maaşına yüzde 40 zam yaptı.

KIRŞEHİR: Selahattin Ekicioğlu, daha önce unvanlara göre ödenen sosyal denge tazminatını tüm memurlar için eşitledi. Memurlara, net 520 lira gelir sağlandı.

ARTVİN: Demirhan Elçin, Yüksek Hakem Kurulu tarafından ödenmesi uygun görülen 82 lira 50 kuruşluk bayram ikramiyesine ek olarak net 250 lira bayram ikramiyesi ödedi.

Ali Ekber Ertürk
Kaynak : Sözcu