Eğitim-Sen temsilcisi Koray Emiralioğlu: "Bugün ÇPAL'ye okul ziyaretinde bulunan ... İlçe Kaymakamı .... girdiği sınıfta kendisine 'Hoş geldiniz' diyen öğretmene 'Bu ne hadsizlik' diyerek sınıftan çıkmasını, dışarıda beklemesini söylemiştir.Sınıfta bulunan diğer öğretmen arkadaşımızın bu yapılanın doğru olmadığını anlatmaya çalışmasına karşılık Kaymakam, sen kimsin, ücretli misin diyerek tehditvari konuşmuştur, ayrıca ücretli, kadrolu sözleşmeli de olsa onun bir öğretmen olduğunu unutmuştur. Bizler öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına ve tüm bu baskılara karşı onurumuza, haklarımıza ve emeğimize sahip çıkacağız." ifadelerini kullandı. 

Bu Kaymakam’a Usül Öğretin!

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda: "Bu Kaymakam’a Usül Öğretin! Artvin Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın 29.09.2021 tarihinde Kemalpaşa ÇPL deki özel eğitim sınıflarını ziyarete gitmiştir. 2 öğrenci ve 2 öğretmenin aynı sınıfta eğitim verdiği sınıfa girdiğinde,Öğretmenlerimizden birisi öğrencisini lavaboya götürdüğünden kaymakam içeride iken öğrencisi ile beraber sınıfa döner ve Kaymakam Bey'e hoşgeldiniz demek için elini uzatır. Ancak Kaymakam Bey öğretmenimizi: "sen kimsin çık dışarı" şeklinde azarlar.Bunun üzerine sınıfta bulunan öğretmenimiz: "Kaymakamım arkadaş bu sınıfın öğretmeni" diye açıklamada bulunmak ister. Ancak bu sefer de Kaymakam bey bu öğretmenimizi de "sana ne oluyor" diyerek azarlar ve İlçe Milli Eğitim Müdürüne dönerek "bunlara usül öğretin" diyerek ayrılır.Özel eğitim sınıfının ne olduğunu bilmeyen,sınıfta öğretmenin rolünü ve ağırlığını anlamayan,Kaymakamlık nasıl bir sorumluluk farkında olmadığı anlaşılan bu Kaymakama önce usulü kim öğretecek?

Öğretmen şamar oğlanınız değil,öğrenciliğinizi ve kendi öğretmeninizi unutmayın!" ifadelerini kullandı.

İnceleme Başlatıldı 

Artvin Valiliği tarafından, Kemalpaşa ilçesinde Kaymakam Mehmet Faruk Saygın'ın, ziyaret ettiği lisede 'hoş geldiniz' diyerek kendisine elini uzatan öğretmeni 'Haddini bil, sınıftan çık dışarıya bekle' diyerek kovduğu iddiasına ilişkin açıklama yapıldı.

İnceleme ve araştırmaların sürdüğü belirtilen yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "29.09.2021 Çarşamba günü Kemalpaşa Kaymakamımız ve Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün, Kemalpaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi Özel Eğitim Sınıfını ziyaretleri esnasında, bizleri derinden üzen hadise ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Kemalpaşa Kaymakamı, öğrencilerle sohbet ettiği sırada sınıfa sonradan giren ve daha sonra sınıf öğretmeni olduğu anlaşılan kişinin elini uzatarak tokalaşma isteğini, pandemi kuralları gereği eli göğsünde selamlaşarak karşılamış, öğretmen olduğu sonradan anlaşılan kişinin ısrarı neticesinde kaymakamımızla öğretmenimiz arasında bizleri de üzen, istenmeyen bir diyalog meydana gelmiştir. İlçe Kaymakamına gerekli tembihat yapılmış, konu ile ilgili inceleme ve araştırma devam etmektedir"