Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: “Bizler istiyoruz ki bu güzel ülkemizi bizden sonra emin ve güvenilir ellere teslim edelim.” diyor.

Sayın Erbaş, haddim olmayarak bu sözleriniz üzerine naçizane şunları söylemek isterim. Yüksek müsaadeleriniz ve tensiplerinizle efendim (!) Gerçi din işlerinde otorite bulunmadığı için izne tabi olunmaz, böylelikle kula kulluğun yolunu tıkamıştır İslam, kulun kula kulak vermesinde sakınca yoktur elbette ama neyse... Mutat durum diyerek fazla uzatmayalım bu ahvali.

İlk olarak bakınız Ankebut Suresi 2 ve 3. ayetleri ne diyor, Diyanet İşleri Başkanlığının mealidir bu arada, sonra bazıları Diyanet İşleri Başkanlığının meali değil diyerek alimallah sözlü saldırıya geçebilir, malum orada da birçok anlaşmazlık mevcut zaten halihazırda, yani demem odur ki Diyanet İşleri Başkanlığı adı ile sunacağınız meal bir zırha bürünmüştür aslında, şimdi herkesin Allah’ın sözüne boynu kıldan ince ise ve hiç kimse  de kula kul olma boyunduruğunda değilse işte o ayetler şöyle:

‘‘﴾2﴿
İnsanlar, denenip sınavdan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demekle bırakılacaklarını mı sanıyorlar?

﴾3﴿
Andolsun ki biz, onlardan öncekileri de sınamıştık. Allah, elbette doğru olanları ortaya çıkaracaktır; kezâ O, yalancıları da mutlaka ortaya çıkaracaktır.

Bir diğer ayetimiz ise Bakara Suresi 214. ayettir, bakınız ne diyor:

﴾214﴿
Yoksa sizden öncekilerin çektikleriyle karşılaşmadan cennete girebileceğinizi mi sandınız? Onlar öylesine yoksulluk ve sıkıntı çekmişler, öyle sarsılmışlardı ki peygamber ve yanındakiler, "Allah’ın yardımı ne zaman gelecek?" diye niyaz etmişlerdi. Bilesiniz ki Allah’ın yardımı yakındır.

Sayın Erbaş, sizden sonrakiler hiçbir zaman sizin kafanızda olmayacak, devran hep sizin kafanıza göre gitmeyecek, her istediğiniz de bugünkü gibi şipşak olmayacak, zaferler ve mağlubiyetler hep yer değiştirecek, Al-i İmran Suresi 140  ve 141. ayetleri şöyle diyor:

﴾140﴿
Eğer siz (Uhud’da) bir yara aldıysanız bilin ki o topluluk da benzeri bir yara almıştı. Allah’ın gerçek müminleri ortaya çıkarsın ve uğrunda şehitleri olsun diye o günleri biz insanlar arasında döndürüp duruyoruz. Allah, zalimleri sevmez.

﴾141﴿
Bir de Allah, iman edenleri günahlardan arındırmak, kâfirleri de yok etmek için böyle yapıyor.

Sayın Erbaş, ne sizin bulunduğunuz taraf için ne de başka taraflar için geleceği güvenceye ve sağlama alma söz konusu değildir. Yani bugünkü yaşananlar, olup bitenler, oldubittiler emin eller operasyonu mudur acaba ve gelecek için bugünü darboğaza almaya değer mi? 

Zaman; insanlar arasında bir iyi bir kötü, bir sevinç bir üzüntü, bir acı bir mutluluk halleri üzerine dönüp duracak. Bu bilinç ışığında insan bazen elindeki güç ile bazen de elde avuçta yok halleriyle sınanacak. Sınanmalar bizim değerimizi, ne kadarlık insan olduğumuzu gün yüzüne çıkaracak. Sınanmadan insanın adil, eşitlikçi, barışçıl, dürüst, insanlıktan nasibini almış adam olduğu anlaşılmaz. Bu bağlamda Sait Faik Abasıyanık’ın ‘Sinağrit Baba’ öyküsündeki şu pasaj çok yerindedir ve zihin açıcıdır:

‘‘(...) O sırada büyük büyük ışıklar saçan bir olta aşağıya inmişti. Sinağrit Baba ümitle koştu. Bu oltayı da kokladı. Hiç tanıdığı birisi değildi. Yemi ağzına aldığı zaman bu olta sahibinin tam aradığı adam olduğunu bir an sandı. Bu anda da yakalandı. Kepçeden sandala düştüğü zaman Sinağrit Baba büyük gözleriyle kendisini yakalayana sevinçle baktı. Sinağrit Baba etrafı kırmızı, içi aydınlık siyah gözleriyle bir daha baktı. Birdenbire ürperdi. Hiddetinden ayaklarını yere vuran bir genç kız gibi sandalın döşemesini dövdü. Belki bizim bile bilmediğimiz bir işaret görmüştü kendisini tutan oltanın sahibinde: Bu adam şimdiye kadar hiç imtihan geçirmemişti. Ömrü boyunca cesur, cömert, Sinağrit babanın adamın ne korkunç bir ikiyüzlü köpek olduğunu bizim görmediğimiz bir yerinden anlayıvermişti. Bütün devirler ve seneler boyunca kendisini tutan oltanın sahibi ne cesaretini, ne cömertliğini, ne gururunu bir tecrübeye, bir imtihana tabi tutturmamış, her devirde talihli yaver gitmiş birisi idi. Kimdi, ne idi: Sinağrit Baba da bilemezdi. Ama belki de ölünceye kadar cömert, cesur, mağrur yaşayacak olan bu adamın şu ana kadar bir defa bile imtihana sokulmadığını anlamıştı. Belki de sonuna kadar bu imtihandan kurtulacaktı. Sinağrit Baba böylesine hiç rastlamamıştı. Ölmeden evvel adama bir daha baktı. Namuslu, cesur, cömert ölecek olan bu adamın hakikatte korkakların en korkağı, namussuzların en namussuzu olduğunu alnında okuyordu. Bu adam, o kadar talihli idi ki daha, ikiyüzlülüğünü kendi kendisine bile duyacak fırsat düşmemişti. Yoksa Sinağrit Baba yakalanır mıydı? Sinağrit Baba hırsından tekrar tepindi. Bağırmak ister gibi ağzını açtı. Kapadı. Sinağrit Baba son nefesini, böylece bir insanlık imtihanı geçirmemişin sandalında pişman ve mağlup verdi.’’

Bu devirde kafa yapımız padişah olabilir  ama başka devirlerde kafa yapımız padişah olamaz. Sınanacak ki kafamızın içindeki adaletin, özgürlüğün ne olduğu su yüzüne çıksın öyle değil mi? Muhalif iken adalet talebiniz gayet doğaldır, mesele iktidar iken adalet talebinizin ve adalet karnenizin ne olduğu değil midir? Onun içindir ki gelecek, asla hiç kimsenin istediği istikamette gitmez. Bunu aklımıza koyalım. Belki aklımızı başımıza alabiliriz. Bunlara inanmayanlar ise tarih okusunlar bence. 

Ayrıca insanları darboğazlara hapsetmeyerek kendilerini yaşamalarını sağlamak,  ‘‘Blue is the Warmest Color’’  film repliğindeki gibi "Sahte bir hayat yaşıyorum sanki.." söylemli durum tespitinin ortaya konduğu darboğazın içine düşürülüp ya da mahkum edilip -mış gibi bir birey olunmaması için baskıyı değil, özgürlüğü yeğleyelim... Şu an bazı insanlar baskı ile sınanıyor tıpkı 28 Şubat sürecinde baskı ile sınananlar gibi... Bakalım 28 Şubat sürecinde baskı karşısında özgürlük diyenler, şu an baskı uygulanan gruplara özgürlükle mi yaklaşacaklar? Gerçekten özgürlükçü müsün, değil misin imtihanı bu da... 

Saygılarımla...

Yusuf SEVİNGEN