Kamu ve özel sektör olarak ülkenin dört bir yanında inşa edilen okullarda fırsat eşitliğini sağlamayı ve daha kaliteli bir eğitimi hedeflediklerini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti: "Özel okulları destekliyoruz. Çünkü özel okulların öğretmenleri öğretmenlerimiz, öğrencileri öğrencilerimiz, yöneticileri de bizim yöneticilerimiz ve çözüm ortağımızdır. 2002´de özel okullara giden öğrenci sayısı yaklaşık 200 bin dolayında idi. Şimdi 1 milyon 200 binin üzerine çıktı. Kısa bir sürede 80 yılda alınan mesafeden kat kat daha fazlası alındı. 300 binden fazla özel okullarda okuyan öğrenciye eğitim desteği veriyoruz. Bunu önümüzdeki yıllarda da artıracağız."

Devlet okullarında okuyan öğrencilere fırsat eşitliğini sağlamak için ücretsiz kitap dağıtımı yapıldığına işaret eden Yılmaz, "Özel okullara da diyoruz; eğer isterseniz aynı şekilde ücretsiz kitabımızı sizin öğrencilerinize de verebiliriz. Kamuda evlatlarımıza hangi imkanı sağlıyorsak o imkanı hatta daha fazlasını özel okullar eliyle de evlatlarımıza sağlayalım istiyoruz." diye konuştu. Kaliteli eğitim için kaynak ayırmak gerektiğinin altını çizen Yılmaz, 2002 yılında merkezi bütçeden eğitime 10,5 milyar liranın altında pay ayrılırken, bu rakamın 2018 bütçesinde 134 milyara çıktığını belirtti. Eğitimin bütçedeki payını yüzde 5,8´den yüzde 18´lere çıkardıklarına işaret eden Yılmaz, bu kaynak ile kaliteli eğitim adına her bir sınıfta bulunan öğrenci sayısını makul bir seviyeye çıkarmaya çalıştıklarını anlattı.

İkili eğitimin kaldırılması için 58 bin derslik ihtiyacı

Başbakan Binali Yıldırım´ın okullarda ikili eğitimin kaldırılması talimatını verdiğini hatırlatan Yılmaz, "Bu talimatı verdiğinde 77 bin dersliğe ihtiyacımız vardı. Geçen süre içerisinde sadece bir yılda özel sektörün açmış olduğu okul bin 700´ün üzerinde. Şu anda ikili eğitimi kaldırabilmek için 58 bin dersliğe ihtiyacımız var. Bunun da çoğunluğu 30 büyük ilde. Ama ihtiyacın büyük olduğu ilk üç il, İstanbul, Ankara ve Urfa." bilgilerini paylaştı.

Ankara´da yaklaşık 10 bin derslikli okul yapımının sürdüğünü aktaran Yılmaz, "Önümüzdeki yıl bu dersliklerin yapımı bittiğinde Ankara´da ikili eğitim ortadan kaldıracağız." dedi. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısının da bir veri olduğuna değinen Yılmaz, 2002´de bu sayının 28 olduğunu, son verilere göre de 17´ye düştüğünü, Türkiye´nin bu rakamlarla OECD üyesi pek çok ülkeden çok daha iyi durumda olduğunu bildirdi. Okul öncesi eğitim verilerini paylaşan Yılmaz, bu oranın Hakkari´de yüzde 89, Erzincan´da ise yüzde 80´in üzerine çıktığını belirtti. Bakanlık verilerine göre 5 yaş için brüt okullaşma oranının geçen yıl yüzde 74 olduğunu aktaran Yılmaz, 2019 yılı sonuna kadar bu oranı yüzde 90´ın üzerine çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Bakan Yılmaz, okul öncesi eğitimde 37 pilot ilde çalışmanın başladığını, beşinci sınıflarda yabancı dil ağırlıklı eğitimin 81 ilde 620 pilot okulda başlatıldığını, ilkokullarda yetiştirme programı uygulamasını pilot başlattıklarını, özel yetenekli çocukların eğitimi için İstanbul´da Araştırma ve Uygulama Okulu açıtıklarını anlattı. Yılmaz, Türkiye´nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için daha kaliteli ve daha niltelikli bilgiyi üreterek nitelikli bilim insanları ile nitelikli bilgiyi üretime çevirmek gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Yılmaz, daha sonra öğrenci ve okul yöneticileri ile birlikte okulun açılış kurdelesini kesti. Daha sonra Bilfen Okulları Çayyolu Kampüsü´ne geçerek incelemelerde bulunan Bakan Yılmaz, üç boyutlu eğitimin verildiği sınıfta 3D gözlük ile fen bilimleri dersini izledi.