Eğitim-iş: ‘Bir ücretli öğretmenin aylık maaşı 3 bin 360 tl'yi geçmiyor, MEB suç işliyor’

Eğitim-İş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 90 bine yakın ücretli öğretmeni asgari ücret altında çalıştırarak suç işlediğini savundu. Eğitim-İş, “Bugün ücretli öğretmenlere bir ders saati için 28.01 TL ödeme yapılmaktadır. Haftalık 30 saatten ayda toplamda 120 saat derse girebilen bir ücretli öğretmenin eline aylık yaklaşık 3.360,64 TL geçmektedir” açıklamasını yaptı.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası, Merkez Yönetim Kurulu, ücretli öğretmenlerin düşük ücretlerde çalıştırıldığına dair yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, var olan öğretmen açığını asgari ücretin çok altında çalıştırılan ücretli öğretmenler ile kapatmaya çalışıldığı belirtildi. Açıklamanın devamı şöyle:

Gözden kaçırmayın

Usta öğreticiler kamu görevlisi gibi sendika üyesi olabilecek Usta öğreticiler kamu görevlisi gibi sendika üyesi olabilecek

"Sayıları 90 bini bulan ücretli öğretmenler asgari ücretin neredeyse yarısına, sosyal ve sendikal güvenceleri olmaksızın çalıştırılmaktadırlar. 2018 yılında açıklanan 2023 ‘Eğitim Vizyonu’nda’ ücretli öğretmenlerin ücretlerinin yüzde 100 arttırılacağı vaat edildiği halde bu da gerçekleşmemiştir. Yasalara göre asgari ücret altında maaş ödenmesi yasak iken, MEB eliyle asgari ücretin altında on binlerce ücretli öğretmen çalıştırılmaktadır. Bugün ücretli öğretmenlere bir ders saati için 28.01 TL ödeme yapılmaktadır. Haftalık 30 saatten ayda toplamda 120 saat derse girebilen bir ücretli öğretmenin eline aylık yaklaşık 3.360,64 TL geçmektedir. Ancak ücretli öğretmenlerin büyük bir kısmı haftalık ders saatini dolduramamakta ve bu ücretin dahi altında bir ücretle çalışmaktadır. Açlık sınırının 5000 TL’ye dayandığı, asgari ücretin 4253 TL olduğu bir dönemde, MEB’in ücretli öğretmenliği kalıcı bir istihdam modeli olarak görmesi kabul edilemez."