Bugün 28 Şubat. Bu tarih: O süreci yaşayan insanların zihninde; insan hakları ihlalleri, başörtüsü yasakları, üniversitelerde kurulan ikna odaları, Batı Çalışma Grubu ve post modern darbe girişimi gibi kavramları çağrıştırır.

Oysa ben, bugün 28 Şubat’ı değil de 24 Kasımı yazmak istedim.

Bilindiği üzere her yıl 24 Kasım “öğretmenler günü” olarak kutlanmaktadır. Yılda bir gün dahi hatırlanır olmak öğretmenlerimizi üç yüz altmış beş gün hatırlanmış gibi mutlu eder.

Bizim için önemlidir 24 Kasım. Onun için hayalin adı da: 24 Kasım Vakfı. Çünkü herkese bizi hatırlatır 24 Kasım.

2015 yılı Mali Performans Programında açıkladığı resmi rakamlara göre Bakanlığımızın eğitim-öğretim hizmetlerinde 850.960 öğretmen çalışmaktadır. Emekli olanlar ve yeni atananlarla bu sayının ortalama 880.000 civarında olduğu kabul edilirse ortaya muazzam büyüklükte bir grup çıkmaktadır.

Sayısal olarak bu büyüklükte olan başkaca bir meslek grubu da yoktur. Sayısal olarak çok büyük olan bu grupla çok büyük “büyüklükler” de yapılabilir.

Mesela, 24 Kasım Vakfı kurulabilir. Maaşlarımızdan her ay bir lira vakfa bağışlarsak aylık 880.000 liramız olur. Bağış miktarımızı biraz artırıp aylık beş lira yaparsak her ay 4.400.000 liramız olur. Bu meblağ yılsonunda 52.800.000 gibi muazzam bir birikime ulaşır.

Biriken paramızla; vefat eden öğretmenlerimizin eş ve çocuklarına nakdi yardım yapabiliriz. Onların çocuklarına ilk, orta, lise ve yükseköğrenimleri için burslar verebiliriz.

Köy okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimize kırtasiye, eğitim materyalleri, satranç gibi çeşitli hediyeler gönderebiliriz. Okulunu boyamak isteyen öğretmenlerimize yardım edebiliriz.

Çeşitli konularda ödüllü proje, şiir, yazı, resim ve fotoğraf yarışmaları düzenleyebiliriz. Köy oklunda öğrenim gören öğrencilerimizi sinemaya, tiyatroya götürebiliriz.

Okullar, yurtlar yaparız. Batısından doğusuna, güneyinden kuzeyine girmedik ev, girmedik gönül bırakmayız memleketin her bir köşesinde.

Son günlerde meydana gelen fevki birkaç kötü olaydan ötürü üzerimize gelen art niyetlilere inat, etrafına ışık saçan bir mum misali, iyilik saçarız her tarafa.

Daha neler yapamayız ki.

Sonuç itibariyle her ay vereceğimiz beş lira bizi fakir yapmaz. Lakin hepimizin vereceği beşer liralar insanların gönlün de bizlere bir yer yapar.

Bu hayale inanan, bir hayrın içinde bulunmak isteyen tüm öğretmenlerimize bu yazıyı facebook, twitter ve diğer sosyal medyada paylaşmaları çağrısını yapıyorum. Üyesi olduğumuz sendikaların ilgili kurullarına bu isteğimizi iletelim. Konuyla alakalı kamuoyu oluşturabilirsek, Bakanlığımız da bu isteğimizi görmezden gelmeyecektir.

Geriye sadece bu işin saydam, şeffaf ve hesap verebilirlik ilkelerine göre yasal düzenlemesi kalacaktır.

Ahmet Turan Ulutaş
Kamuajans.com - Özel Haber