Koronavirüs pandemisinin Çin'de görüldüğü ilk anda ülkemizde alanında uzman profesörler tarafından kurulan koronavirüs pandemi bilim kurulu virüse karşı verdikleri mücadele heba olmaması ve düşüşe geçen vakaların artmaması için yaklaşan ramazan ayı için tedbirleri sıraladı.

Koronavirüs ile mücadelede en ön safta yer alan bilim kurulu üyelerinden oluşan profesörler virüsün yayılmasını engellemek ve olağan vakaların bir an önce sağlığına kavuşması için çalışmalarını sürdürüyor.

Yaklaşan ramazan ayı ile ortaya çıkabilecek sorun ve ihmallere dikkat çeken bilim kurulu üyeleri bu tedbirleri uyulmadığı takdirde vaka oranların artabileceğine dikkat çekti.

- Sağlıklı insanlar istedikleri taktirde bu Ramazan boyunca önceki yıllarda olduğu gibi oruç tutabilirler.

- Oruç tutmayı düşünen 65 yaş üstü ve/veya diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalığı olanlar hekimlerine danışarak karar vermelidir.

- Oruç tutmanın COVID-19 enfeksiyonu riskini artırdığı ile ilgili yapılmış çalışma yoktur. COVID-19 hastaları da diğer hastalıklarda olduğu gibi hekimlerine danışmalıdır.

-İbadetler sırasında kullanılan seccade, tesbih gibi malzemelerin kişiselleştirilmesi ve herkesin kendisine ait malzemeyi kullanması gerekmektedir.

-Ekmek ve pide sıralarında maske takılmalı ve en az 1 metre aralıkla durulmalıdır.