Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından E-44222578-951.1.14-19776282 sayılı 27 Ocak 2021 tarihli Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri konulu resmi yazı yayınlandı.

MEB'den 65 okula 'kayıt parası' incelemesi MEB'den 65 okula 'kayıt parası' incelemesi

Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Bakan a. Özgür TÜRK imzalı resmi yazıda ''Cumhurbaşkanlığı Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri Genelgesi 06.07.2019 tarih ve 30823 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Genelgenin 3. Maddesinde ”Kamu kurum ve kuruluşlarına ait veriler, kurumların kendi özel sistemleri veya kurum kontrolündeki yerli hizmet sağlayıcılar hariç bulut depolama hizmetlerinde saklanmayacaktır.” hükmüne, 6. Maddesinde “Sosyal medya ve haberleşme uygulamalarına ait yerli uygulamaların kullanımı tercih edilecektir.” hükmüne yer verilmiştir.

Bu kapsamda, Bakanlığımız merkez teşkilatı, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile okul/kurum müdürlükleri personeli ve öğretmenlerimizin bulut depolama hizmetlerinde Bakanlığımız MEBBulut sistemini veya yerli bulut depolama uygulamalarını kullanmaları, ayrıca mobil cihazları üzerinden anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanılırken yerli uygulamaların kullanımını tercih edilmesi konusunda hassasiyet göstermeleri uygun olacaktır.'' denilmiştir.