İstanbul Belediye Başkanları Listesi! Geçmişten Günümüze İstanbul'u Yöneten Kişiler!

Kadim şehir İstanbul'un belediye başkanları akıllarda hep kalır. Bu büyük metropolün büyüklüğüne yakışır güzellikleriyle birlikte sorunları da büyük olur. Dolayısıyla İstanbul belediye başkanlarının yaptıkları da yapamadıkları da zihinlerde kalıcı yer teşkil eder. Peki İstanbul belediye başkanları kronolojik olarak kimlerdi, bilmek ister misiniz? Haberimiz bir göz atın!

Bilgi Bankası 14.02.2021, 15:01 18.02.2021, 19:39
İstanbul Belediye Başkanları Listesi! Geçmişten Günümüze İstanbul'u Yöneten Kişiler!






Osmanlı döneminde İstanbul'un yerel yönetimi İstanbul'un fethinden Tanzimat Fermanına kadar geçen zaman içinde kadıların sorumluluğundaydı. Tanzimat döneminde yeni bir yapılandırma gündeme geldi. 1855'te şehremaneti kuruldu ve şehri Cumhuriyet' kadar şehreminiler yönetti, sonrasında ise belediye başkanları ve valiler devreye girdi. Cumhuriyet ilan edildiğinde İstanbul’da yerel yönetici olarak Haydar Bey (Yuluğ) görev yapıyordu. Valilikle İstanbul kent hizmetlerini birleştiren 1930 tarihli Belediye Kanunu ile şehremaneti son buldu ve şehremini tabiri de tarihe karıştı. 14 Ekim 1930’da yerel seçimler yapıldı.

İşte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde, İstanbul'un yönetiminden sorumlu olanların listesi...

Osmanlı Dönemi (Şehreminiler)

1 - Pepe Salih Paşa - 13 Temmuz 1855 - 4 Kasım 1855
2 - Hacı Hüsam Efendi - 3 Kasım 1855 - 23 Şubat 1856
3 - Osman Raşid Paşa - 24 Şubat 1856 - 18 Haziran 1858
4 - Hüseyin Bey - 19 Haziran 1858 - 1 Mayıs 1860
5 - Ahmed Şükrü Bey - 12 Mayıs 1860 - 14 Nisan 1862
6 - Hacı Ahmed Efendi - 22 Nisan 1862 - 22 Haziran 1862
7 - Hüseyin Bey - 22 Haziran 1862 - 16 Mart 1868
8 - Server Paşa - 7 Mart 1868 - 6 Temmuz 1870
9 - Haydar Efendi - 18 Temmuz 1870 - 30 Ağustos 1872
10 - Ali Rıza Bey - 21 Eylül 1872 - 10 Mayıs 1873
11 - Besim Bey - 12 Mayıs 1873 - 23 Ağustos 1873
12 - Ali Paşa - 23 Ağustos 1873 - 12 Temmuz 1874
13 - Hekim İsmail Paşa - 15 Temmuz 1874 - 1 Ekim 1874
14 - Fevzi Bey - 2 Ekim 1874 - 30 Ekim 1874
15 - Hekim İsmail Paşa - 30 Ekim 1874 - 24 Mart 1875
16 - Şevket Bey - 25 Mart 1875 - 24 Mayıs 1875
17 - Ali Kabuli Paşa - 30 Mayıs 1875 - 19 Temmuz 1875
18 - Cenanizade Mehmed Kadri Paşa - 19 Temmuz 1875 - 10 Eylül 1875
19 - Halet Paşa - 10 Eylül 1875 - 22 Aralık 1875
20 - Cenanizade Mehmed Kadri Paşa - 24 Aralık 1875 - 28 Kasım 1876
21 - Refik Ali Rıza Bey - 28 Kasım 1876 - 14 Kasım 1878
21 - Galib Paşa - 20 Kasım 1878 - 28 Mart 1879
22 - Ahmet Rasim Paşa - 30 Mart 1879 - 20 Nisan 1879
23 - Reşid Paşa - 20 Nisan 1879 - 5 Ağustos 1879
24 - Rıza Paşa - 6 Ağustos 1879 - 29 Kasım 1879
25 - Mehmed Arif Paşa - 30 Kasım 1879 - 2 Mart 1880
26 - Rıza Paşa - 4 Mart 1880 - 30 Mart 1881
27 - Ahmed Mazhar Paşa - 2 Nisan 1881 - 21 Eylül 1890
28 - Rıdvan İsmail Paşa - 22 Eylül 1890 - 23 Mart 1906
29 - Reşid Mümtaz Paşa - 14 Haziran 1906 - 18 Temmuz 1908
30 - Şerif Mehmed Rauf Paşa - 19 Temmuz 1908 - 27 Temmuz 1908
31 - Ziver Bey - 28 Temmuz 1908 - 16 Mart 1909
32 - Hazım Bey - 17 Mart 1909 - 13 Temmuz 1909
33 - Halil Ethem Bey - 20 Temmuz 1909 - 6 Ocak 1910
34 - Mehmet Tevfik Biren - 8 Ocak 1910 - 19 Mayıs 1910
35 - Subhi Bey - 25 Mayıs 1910 - 26 Temmuz 1911
36 - Hüseyin Kazım Bey - 21 Temmuz 1911 - 27 Ağustos 1911
37 - Tevfik Bey - 28 Ağustos 1911 - 18 Ağustos 1912
38 - Cemil Topuzlu - 18 Ağustos 1912 - 7 Kasım 1914
39 - İsmet Bey - 8 Kasım 1914 - 3 Şubat 1915
40 - İsmail Canbulat - 4 Şubat 1915 - 29 Nisan 1915
41 - Bedri Bey - 30 Nisan 1915 - 7 Temmuz 1917
42 - Sezai Bey - 8 Temmuz 1917 - 17 Ağustos 1918
43 - Cemil Topuzlu - 28 Ağustos 1918 - 15 Aralık 1918
44 - Yusuf Ziya Bey - 18 Aralık 1918 - 4 Mayıs 1919
45 - Cemil Topuzlu - 5 Mayıs 1919 - 28 Şubat 1920
46 - Hayreddin Bey - 2 Mart 1920 - 17 Nisan 1920
47 - Salim Paşa - 18 Nisan 1920 - 2 Aralık 1920
48 - Yusuf Razi Bey - 5 Aralık 1920 - 23 Şubat 1921
49 - Mehmed Ali Bey - 24 Şubat 1921 - 5 Temmuz 1921
50 - Celal Bey - 7 Temmuz 1921 - 4 Mart 1922
51 - Ziya Bey - 5 Mart 1922 - 13 Nisan 1923

Valiler (1923-1958)

1 - Haydar Bey Yuluğ - Ali Haydar Yuluğ - 15 Nisan 1923 - 8 Haziran 1924 - Cumhuriyet Halk Partisi
2 - Erkulseyitoğlu Mehmet Emin Bey - Emin Erkul - 8 Haziran 1924 - 12 Ekim 1928
3 - Muhittin Üstündağ - Muhittin Üstündağ - 14 Ekim 1928 - 4 Aralık 1938
4 - Mehmet Lütfi Kırdar - Lütfi Kırdar - 8 Aralık 1938 - 16 Ekim 1949
5 - Fahrettin Kerim Gökay - Fahrettin Kerim Gökay - 24 Ekim 1949 - 26 Ekim 1957 - - Bağımsız
6 - Kemal Hadımlı (vekil) - 12 Temmuz 1957 - 5 Ekim 1957 - Demokrat Parti
7 - Mümtaz Tarhan - 29 Kasım 1957 - 11 Mayıs 1958
8 - Ethem Yetkiner - 14 Mayıs 1958 - 11 Temmuz 1958

Belediye Başkanları (1958-1984)

1 - Kemal Aygün - 11 Temmuz 1958 - 27 Mayıs 1960 - Demokrat Parti
2 - Refik Tulga - 27 Mayıs 1960 - 14 Haziran 1960 - Askerî
3 - Şefik Erensü - 14 Haziran 1960 - 24 Eylül 1960
4 - Refik Tulga - 24 Eylül 1960 - 26 Şubat 1962 – Turan Ertuğ (vekil) - 27 Şubat 1962 - 16 Mart 1962
5 - Kamuran Görgün - 18 Mart 1962 - 30 Ocak 1963 – Kadri İlkay (vekil) - 30 Ocak 1963 - 31 Ocak 1963 – Niyazi Akı (vekil) - 31 Ocak 1963 - 28 Şubat 1963
6 - Necdet Uğur - 28 Şubat 1963 - 9 Aralık 1963
7 - Haşim İşcan - 10 Aralık 1963 - 11 Mart 1968 - - Cumhuriyet Halk Partisi – Faruk Ilgaz (vekil) - 12 Mart 1968 - 6 Haziran 1968 - Adalet Partisi
8 - Fahri Atabey - 8 Haziran 1968 - 9 Aralık 1973
9 - Ahmet İsvan - 14 Aralık 1973 - 11 Aralık 1977 - Cumhuriyet Halk Partisi
10 - Aytekin Kotil - 14 Aralık 1977 - 12 Eylül 1980
11 - İsmail Hakkı Akansel - 12 Eylül 1980 - 30 Ağustos 1981 - Askerî
12 - Ecmel Kutay - 30 Ağustos 1981 - 24 Eylül 1982
13 - Abdullah Tırtıl - 24 Eylül 1982 - 26 Mart 1984

Büyükşehir Belediye Başkanları (1984-günümüz)

1 - Bedrettin Dalan - 26 Mart 1984 - 28 Mart 1989 - - Anavatan Partisi
2 - Nurettin Sözen - 28 Mart 1989 - 27 Mart 1994 - - Sosyaldemokrat Halkçı Parti
3 - Recep Tayyip Erdoğan - 27 Mart 1994 - 6 Kasım 1998 - Refah Partisi
4 - Ali Müfit Gürtuna - 12 Kasım 1998 - 1 Haziran 2001 - Fazilet Partisi 1 Haziran 2001 - 1 Nisan 2004 - Bağımsız
5 - Kadir Topbaş - 1 Nisan 2004 - 22 Eylül 2017 - Adalet ve Kalkınma Partisi
6 - Mevlüt Uysal - 28 Eylül 2017 - 17 Nisan 2019 - Adalet ve Kalkınma Partisi
7 - Ali Yerlikaya (vekil) - 7 Mayıs 2019 - 27 Haziran 2019
8 - Ekrem İmamoğlu - 27 Haziran 2019 - Görevde - Cumhuriyet Halk Partisi

Yorumlar (0)
9
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 28 58
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 28 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 27 34
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 27 29
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 27 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 25 44
7. Tuzlaspor 25 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Menemenspor 25 27
14. Adanaspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 28 65
2. M. United 28 54
3. Leicester City 28 53
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. Tottenham 27 45
7. West Ham 26 45
8. Liverpool 28 43
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 28 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 28 26
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 25 59
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 26 54
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 26 45
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Athletic Bilbao 25 33
9. Celta de Vigo 26 33
10. Granada 26 33
11. Levante 26 32
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 26 20