AK Parti, dezenformasyon ile hakim ve savcı yardımcılığı ile ilgili yasa teklifi hazırlıkları kapsamında bu hafta iki ayrı toplantı gerçekleştirecek.

Yalan haberin yayılmasının önüne geçilmesi hedeflenen dezenformasyon yasası ile ilgili AK Parti'nin hukukçu kurmayları ve bazı MHP'li isimler düzenlemeye son şeklini vermek için yarın bir araya gelecek. 60 maddelik yasa teklifine göre, dijital platformlarda dezenformasyon önlenecek ve platformların algoritmalarının şeffaflığı artırılacak. Yasayla büyük dijital platformlar ve arama motorları daha sıkı kurallara uymak durumunda kalacak. Bunların yanı sıra, internette ve sosyal medyada dezenformasyona basın suçlarına bakan ihtisas mahkemeleri karar verecek. Ayrıca, çalışmaların tamamlanmasının ardından teklifin haziran ayında Meclis gündemine getirilebileceği belirtiliyor.

HAKİM VE SAVCI YARDIMCILIĞI DA MASADA

Gözden kaçırmayın

Bakan Kurum'dan 'kira artışı' düzenlemesi açıklaması Bakan Kurum'dan 'kira artışı' düzenlemesi açıklaması

Bunların yanı sıra, daha önce yargı paketiyle getirilmesi planlanan ancak son anda değişikliğe gidilerek ayrı bir düzenleme olarak getirilmeye karar verilen hakim ve savcı yardımcılığıyla ilgili de bugün Külliye'de bir toplantı gerçekleştirilecek. Toplantıda, hakim ve savcı yardımcılığının görevlerinin sınırları çizilecek. Böylelikle, hakim ve savcıların mesleğe hazırlık dönemi daha etkin hale getirilecek ve mesleki tecrübeleri artırılmış olacak. Teklife göre, hakim ve savcı adaylığı kaldırılacak. Süresi 2 yıl olan adaylık süreci yerine 3 yıl süreli hakim ve savcı yardımcılığı getirilecek.

Ebru Karatosun