AKP’li Ekinözü Belediyesi’nde 6.5 yıldır zabıta olarak çalışan Ahmet Yardımcı, yolsuzluklar tespit etti. Dokümanlarla savcıya gitti. Belediye, Yardımcı’yı kovdu. İşsiz kalan zabıta, “Pişman değilim” dedi.

Ahmet Yardımcı, 2011’de TSK’da vazifeye başladı. 2015’te ayrıldı ve AKP’li Kahramanmaraş’ın Ekinözü Belediyesi’ne geçmek için dilekçe verdi. Ahmet Yardımcı üzere uzman çavuş olan İkram Şahin, Dursun Taşdemir ve Geylani Kaplan da dilekçe ile belediyeye geçtiler. 2017 yılında Şevki Özer tarafından 4 uzman çavuşun geçişi şikayet edildi. Müfettiş Mustafa Pamukoğlu tarafından yapılan inceleme sonrasında atamalarda usulsüzlük olmadığı rapor edildi ve vazifeye devam ettiler.

SES KAYITLARI VAR: 2019’da Bilal Eker’in Belediye Lideri seçilmesinden sonra Yardımcı’nın şahit olduğu birtakım usulsüzlükler yaşandı. Yardımcı, 10 Eylül 2021’de savcılığa giderek tespit ettiği yolsuzluk ve usulsüzlükleri evraklarıyla anlattı. İki sayfa tabir veren Yardımcı’nın sunduğu evraklar için fotoğraf ve birtakım ses kayıtları da yer aldı. Belediye Lideri Eker, hakkında şikayetçi olan zabıtayı evvelki gün işten attı. 15 Ekim tarihli iş akdinin feshedildiği yazıda şu görüşlere yer verildi:

TOKİ'den 'idarenin borçlarını ödemediği' iddiasına yalanlama TOKİ'den 'idarenin borçlarını ödemediği' iddiasına yalanlama

2 çocuk babası Ahmet Yardımcı, dürüstlüğünden ötürü işsiz kaldı.

İLİŞİĞİNİZ KESİLDİ: “…Şartları taşımadığınız halde 21/05/2015 tarihinde Ekinözü Belediyesi’ne uzman erbaşların 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet  Memurları Kanununun 92. Hususu kararından yararlandırılarak sehven açıktan atamanız yapılmıştır. 15/10/2021 tarihi prestiji ile atamanıza ait idari süreç geri alınarak Ekinözü Belediyesi ile ilişiğiniz kesilmiştir.”

SONRA ÇIKIŞI VERİLDİ: İşinden olan Ahmet Yardımcı yaşadıklarını şöyle anlattı: “2011 yılında TSK’da kontratlı er olarak başladım. O tarihte yeni olduğumuz için ve maddede da muhakkak olmadığı için uzman onbaşı idim. Mart 2015’te TSK’dan ayrıldım. Belediyeye girmek için dilekçe verdim. 21 Mayıs 2015’te işe başladım. 6.5 yıl boyunca çalıştım. Mevcut liderini usulsüzlüklerini savcılığa anlattıktan sonra çıkışımı verdi. İş akdimi fesh ettikleri dokümanda ‘sehven’ diyor, bu evrak sahteciliği demektir. Bölge yönetim mahkemesine gitmeyi düşünüyorum. Ben bu yolsuzlukları ortaya çıkardıktan sonra bunlar oldu. Bu cins usulsüzlük, yolsuzluğu kim yaparsa yapsın benim görüşüm değişmez. Babam olsun tekrar birebirini yaparım. Pişman değilim. İçim rahat. 2 tane çocuğum var. Eşim konut hanımı. Artık illaki geçim kaygımız olacak.” Uzman çavuş iken 2015’te Belediyeye dilekçe veren 4 şahıstan biri olan Yardımcı, 2017 yılında müfettiş incelemesi geçirdiklerini o tarihte rastgele bir eksiklik olmadığının tespit edildiğini de kelamlarına ekledi.

Kaynak: Sözcü