1980'li yılların sonuna kadar hayatımızda yer alan sonrasında sistemden kaldırılan sokak bekçiliği sistemi geçtiğimiz yıl tekrar hayata geçirilmişti. Belirli şartları sağlayan ve eğitimlerde başarılı olan adaylar bekçi olma hakkı elde etmişti. Asayiş suçlarının önlenmesinde bekçilerin önemli görevler yerine getirdiği yapılan analizlerle açıklandı. Polislerin yükünü hafifleten bekçilerin üstlendikleri bu görevi laiki ile yerine getirmesi ilerde polis olma ihtimallerini akıllara getirdi.

TRT 1 Alparslan: Büyük Selçuklu 8. bölüm full, tek parça izle | Alparslan: Büyük Selçuklu son bölüm Youtube izle TRT 1 Alparslan: Büyük Selçuklu 8. bölüm full, tek parça izle | Alparslan: Büyük Selçuklu son bölüm Youtube izle

Geçtiğimiz aylarda statüleri konusunda taleplerini dile getiren bekçiler şartların iyileştirilmesi yönünde talepte bulunmuştu. Alanında her geçen gün gelişim gösteren bekçilerin polisliğe geçişi konusunda henüz bir talep olmasada önümüzdeki süreçte gündeme gelmesi muhtemel görünüyor.

Hükümetin son icraatlarından biri olan bekçilik sistemi Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında hayata geçirildi. 80'li yıllara kadar sokakların güvenliğinden sorumlu olan bekçiler daha sonra statülerinin kaldırılması sonra görevi bitirilmişti. Geçtiğimiz yıl tekrar hayata geçirilen bekçilik sistemi ile polislerin iş yükünün azaltılması hedeflenmektedir.

Mahalle ve Çarşı Bekçileri, 2017 yılında yapılan kanunla polisliğe geçişi engellenmişti. Polis olmak için KPSS şartını yerine getirmek gerekmekte.

2017 yılında çıkan 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanununda geçen 13. maddeye göre; Tayin ve terfiler, bekçi kadrosuna göre değişkenlik gösterir.

Bir üst düzeye terfi almak için fiilen 3 yıl çalışmış olmak gerekmektedir. Sicilinin de temiz olması gerekir. Yalnız, buradaki yükselme bekçilik ile alakalı bir yükselmedir. Polisliğe direkt olarak geçiş bulunmamaktadır. Dolayısıyla komiserliğe de geçme şansları hali hazırda malesef bulunmamaktadır.

Ancak belirtilen usullerin değiştirimemesi gibi bir kural olmadığından önümüzdeki süreçte bekçilere polislik yolunun açılması ihtimaller arasında yer alıyor.