AK Parti'nin "başörtüsüne anayasal teminat sağlamak" için yaptığı çalışmada sona gelindi. Vatandaşın, kamuda, özel hayatta ve eğitim-öğretim süresince hak ve özgürlüklerden yoksun kalmamasının amaçlandığı taslak çalışma, hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Kadınlara her ay regl izni verilmesi için TBMM'ye kanun teklifi verildi! Kadınlar için önemli gelişme... Kadınlara her ay regl izni verilmesi için TBMM'ye kanun teklifi verildi! Kadınlar için önemli gelişme...

Cumhurbaşkanı Erdoğanın talimatının ardından toplantılar ardı ardına düzenlendi.

Adalet Bakanlığı yetkilileri, Ak Partili hukukçu kurmaylar ve alanında uzman akademisyenlerden oluşan ekip yoğun mesai yaptı. Ve "başörtüsü serbestisine anayasal güvence getirecek" çalışma tamamladı.

Edinilen bilgiye göre, taslak çalışma hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana sunulacak.

Çalışma ile vatandaşın, kamuda, özel hayatta ve eğitim-öğretim süresince hak ve özgürlüklerden yoksun kalmaması amaçlanacak.

Bu kapsamda "Din ve Vicdan Hürriyeti" başlıklı Anayasanın 24üncü maddesine bir cümle eklenmesinin planlandığı öğrenildi.

Ailenin korunması maddesine ekleme yapılması planlanıyor

Toplantıların bir diğer gündem maddesi de Cumhurbaşkanının işaret ettiği "ailenin korunması" düzenlemesi oldu.

Bu kapsamda mevcutta Anayasanın 41inci maddesinde yer alan ailenin korunması maddesine ekleme yapılması planlanıyor.

İlgili madde içerisinde ailenin kimlerden oluşacağı ve karı-kocanın haklarının neler olduğuna ilişkin bir cümlenin yer alabileceği belirtiliyor.

Düzenlemelere ilişkin nihai kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılacak toplantının ardından verilmesi bekleniyor.

Çalışma son halini aldıktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacak.

TRT