Balık sezonunun açılmasıyla beraber, balıklar evlerde sofralarda yerini almaya başladı. Lezzetiyle, vitamin deposu olması nedeniyle severek tüketilen balığın tek kötü yanı kokusunun evlere sinmesi ve kokusunun günlerce evde kalması, zor dağılması. Fakat bazı püf noktalarına dikkat ederek bu kokuyu en aza indirmek ya da tamamen yok etmek mümkün.

En zor çıkan kokulardan bir tanesi hiç şüphesiz balık kokusudur. Her şeyin bir çözümü olduğu gibi, bu kokuyu da oldukça kolay yöntemlerle giderebilir ya da kokunun oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer? Sebebi Nedir? Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer? Sebebi Nedir?

Öncelikle balığınızı pişirirken mutlaka mutfak ve diğer odaların kapılarını kapatın. Bu sayede diğer odalara balık kokusunun sinmesini önleyebilirsiniz. 

Balığı kızartırken bir tencerede sirkeli su kaynatırsanız kokuyu alacaktır. Balık kızarttıktan sonra bir tencereye su koyun, suyun içerisine biraz sirke veya limon suyu ve hoş bir koku vermek için de defne yaprağı, çubuk tarçın ve karanfil ekleyin ve kaynatın.

Izgara yöntemi ile pişirdiğiniz balıkların arasına defne yaprağı ve taze nane yaprağı koyarak kokuyu giderebilirsiniz.

Evde pişirme işlemi bittikten sonra hoş ve hafif kokulu bir tütsü yakmakta, balık kokusunu gidermek için tercih edilebilir.

Kızartma yağının içine birkaç dal maydanoz atın

Bir tencere içindeki suya vanilya koyup kaynatın

Kuru çayı teflon tavada kavurun

Balığı pişirirken kokulu mumlar, pişirme işlemi bittikten sonra tütsü yakabilirsiniz


Elde Balık Kokusu Nasıl Çıkar?

Ellerimizi de yine limonla ovarak kötü kokudan kurtulabiliriz. Ayrıca limonla ovmak cilt rengini açarak ellerinizi besleyecektir.


Balık Tavasındaki Koku Nasıl Çıkar?

Balıkları kızarttıktan sonra tavayı yıkayıp, sonrasında limon ya da sirke sürüp bekletmek ya da tavaya az su ile beraber yine sirke veya limon damlatarak kaynatmak oldukça etkili olacaktır.