Çoğumuzun yaşlı aile bireyleri tarafından söylenen bu sözün içeriği çok vızıldar lakin bal yapmaz. Anlayacağımız dilde ise çok konuşur ama asli işlerini yapmaya gelince yapamaz. Bu Osmanlının son dönemlerinden berri gelen bir gelenek sanırım vasıfsız liyakatsız kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarına atandıktan sonra yaptıkları belirgin işlerdir. Bu onların vasfıdır ki yalnız makamı korumak kendi çıkarlarını halk çıkarlarının üstünde tutmak makam sarhoşu güç ve kuvveti seven karekterlerdir. Sanırım son dört yılın kibarca yansıması diye düşünüyorum. O kadar sorunlar varken yalnızca konuşarak, sorunları öteleyerek, görmezden gelerek ve kangrene dönen bu sorunu üst kısma doğru raporlama yapmayıp her şeyin güzel ve sorunsuz olduğunu söyleyerek kendi gelecekleri düşünmeleri yüzünden ülkemizde bir çok toplumsal sorun ortaya çıkmıştır.

Ne yazakki bu ülkeyi seven insanların uyarılarını  çaptırıp kanun koyucuya yanlış lanse ederek hükümet düşmanı, sistem düşmanı ilan edecek kadarda cesur bir yapı. Sonuç sosyal beklentinin hat safaya geldiği, tarımın içler acısı olduğu sayamadığımız bir çok sorun ötelene ötelene bu noktalara geldi. Peki bürokratların veya danışmanların görevi tam nedir bunu irdelemek gerek yalnızca kendi çıkarlarını korumak mı yoksa işleyen mekanizmanın daha rahat çalışıp sorunlara zamanın da mühadele etmek mi bu iyi kavranmalıdır. Bu kamu dışında siyaset kısmında da öyle gözüküyor özellikle yerel siyasetçilerin az olsun benim olsun felsefesiyle halkın isteklerine kulak kapatıp yerini koruma çabalarının sonucu ortada sonuç halk yine mağdur sorunlar çözülmemiş bir şekilde çoğalıyor. Genişletmek gerekirse son zamanlar da halkın iştigallerine göre kurdukları STK’larda aynı sendromu yaşamakta kuruluş amaclarından saparak siyaselleşme ekonomik menfaat gibi bir çok konuda sapmaları ile yozlaşmalar gözükmektedir.

Sorunları çözen çalışkan duyarlı insan ilişkileri pozitif olan halkın dertleriyle dertlenen tevazu sahibi Allahtan korkan kişileri kamu kurum ve kuruluşlarına atayalım. Her konuda önceliği kamu olan vicdanlara seslenen yöneticilerle ülkemizdeki sorunların en kısa sürede çözüleceği konusun da hiç bir şüpem yoktur. Yanız samimi olmak da fayda var bu hayatımızın her sattın da önemlidir. Güven ve sevgi verebiliyorsan saygı alırsın sorunları çözebiliyorsan bedelinin ne olursa olsun öncelik halk diyebiliyorsan işte o zaman sorunların olmadığı halkın mutlu huzurlu ve müreffeh yaşamına kapıyı açarasın. 

Devleti oluşturan halktır ki onların müreffeh ve mutlu yaşaması için ellerimizden gelen her şeyi yapmamız gerekir. Oysaki makamların gelip geçici olduğu maddiyatın zamanı gelince seni terk edeceği düşünen halk içinde yaşamasını bilen halktan kopuk olmayan liyakat sahibi insanların kamu kurum ve kuruluşlarına yönetici atanması sağlanmalıdır. Sözlerimin yanlış anlaşılmasını istemem evet bahsettiğim seciyede olan insanımız var ama bu karekterdeki insanların daha fazla olmasını sağlamak kanun koyucunun vazifesidir. 

Bazen olumsuzluklar fırsatlar doğurur bu fırsatı kullanılıp yeniden düzenli, halk nezlinde sevilen iletişimi açık ulaşılabilinirliği olan liyakat sahibi insanları atamak bu yalnız kamuda değil devletin her kademesin de yeniden yükseliş için altın anahtardır. Bu sıkıntılı bir süreç olacağı apaçık görünmektedir. Ama yılmadan zorlukların üzerine giderek artık bal yapan arıların olmasını istiyor halk. Bu isteğe kulak verip bir an önce gerekli çalışmalar yapılıp sıcağı sıcağına gerekli adımlar atılması temennisiyle.

Yasin Erdem