Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un tavsiyesi üzerine Eğitimci-Yazar Rıfat Fırat’ın kaleme aldığı “Bugün Canlı Ders Var mı Hocam?” isimli kitap Kırmızı Leylek Yayınları’ndan çıktı.

Editörlüğünü Polat Onat’ın yaptığı kitapta eğitim öyküleri yer alıyor. Koronavirüsün yayılımını engellemek amacıyla yüz yüze derslere ara verilmesiyle başlayan uzaktan eğitim kavramı birçok insanın hayatına girdi. Eba sistemi üzerinden internet bağlantısıyla öğrencilere ulaşan öğretmenler unutulmaz anılar biriktirdi. Bu süreci çok iyi gözlemleyen Eğitimci-Yazar Rıfat Fırat, çevrimiçi bir toplantı sırasında uzaktan eğitim öykülerini kaleme alma isteğini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a iletti. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “Haklısınız. Çok güzel olur. Bunu sizler yaparsanız mutlu oluruz,” dedi. Eğitimci-Yazar Rıfat Fırat, Bakan Selçuk’un bu tavsiyesi üzerine yoğun bir çalışma sürecinin ardından “Bugün Canlı Ders Var mı Hocam?” isimli kitabı kaleme aldı.

Pandemi sürecinde, öğrencilerin ve öğretmenlerin yaşadıkları ve yaşayabilecekleri durumlar üzerine epeyce kafa yorduğunu belirten Eğitimci-Yazar Rıfat Fırat, “Bazen komik, bazen dramatik, uzaktan eğitim hikâyeleri oluşturdum. Bunlardan bazıları bizzat benim ve ailemin başından geçen, ama çoğunluğu kendi hayal gücümle kurguladığım olaylardır. Hem değerli öğrencilerin, hem de kıymetli eğitimci dostların keyifle okuyabileceği bir eser oluşturmaya çalıştım. Bu kitabı yazmam hususunda, bana teşvik ve tavsiyelerini lütfeden Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk'a teşekkürlerimi arz ederim.” dedi.

RIFAT FIRAT HAKKINDA

Ösym’nin Yaptığı Sınavlarda Görev Alan Meslektaşlarımızın Ücretleri Güncellenmelidir Ösym’nin Yaptığı Sınavlarda Görev Alan Meslektaşlarımızın Ücretleri Güncellenmelidir

1981 yılında Batman’da doğdu. Ziya Gökalp İlkokulunu ve Ortaokulunu bitirdi. Lise öğrenimini Batman Lisesinde tamamladı. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden 2005 yılında mezun oldu. Batman'daki çeşitli okullarda öğretmenlik görevini sürdürdü. 2014 yılında Eğitim Yönetimi Teftiş Planlaması ve Ekonomisi Bölümünü bitirdi. Milli Eğitim bünyesinde çeşitli kademelerde idarecilik, okul müdürlüğü ve il koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Hâlen Batman Kültür İlkokulu müdürü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Aile Eğitmenliği ve Bilirkişilik vazifelerine devam etmektedir. Rıfat Fırat evli ve üç çocuk babasıdır. "Bugün Canlı Ders Var Mı Hocam?" yazarın ilk kitabıdır.