Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Candaş Tolga Işık'ın sunduğu Az Önce Konuştum programına konuk oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Haber Global ekranlarında yayınlanan Candaş Tolga Işık'ın sunduğu Az Önce Konuştum programına konuk oldu. Bakan Selçuk, yüz yüze eğitimde neler değişeceğini ve sınav sistemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları:

Kıta Avrupası ülkelerinin tümünün okulları açtığını hatta 10-12 yaş altında maske olmadığını ve tam zamanlı açtıklarını görüyoruz.

Kayıp eğitim kaybı, sosyalleşme kaybı, iletişim kaybı, topluma aidiyet hissetme kaybı. Neyi kaybettiğimizin farkında değiliz. Koşullar uygun olduğunda bir önce okullarda yüz yüze eğitime geçmemiz lazım azaltılmış sınıflarda eğitim nasıl olacak? Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı: Bu sürecin kontrollü olmasının başka bir amacı var.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan 2, 3 ve 4'üncü sınıfların yüz yüze eğitimiyle ilgili flaş açıklama:

İstemeyen çocuğunu hiç göndermeyebilir. Zorlamak doğru değil. Fakat ilkokul birinci sınıflarda daha önce yüzde 30 olan yüz yüze eğitim talebi yüzde 76'ya çıktı.

Okullarda yapılacak sınavlarla ilgili konuşan Bakan Selçuk;

"Ülkemizdeki gidişatı iki eksen gibi görüp karşılaştırıp bilimsel kararlar almalıyız. Veriye dayalı bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Neden Avrupa açıyor siz açmıyorsunuz? Ya da neden açıyorsunuz? diye eleştiriler geliyor. Biz kontrollü gitmeye karar verdik. Uzaktan eğitimi birden bire yok saymak olmaz. Yüz yüze eğitimde uzaktan eğitim bu süreci destekleyecek. Avrupa'da okulları açmana ülke yok. Mecburiyet ve koşullar ne olursa olsun tedbirleri almak zorundayız." dedi.

Okullarda yeni eğitim sürecine değinen Bakan Selçuk;

"Daha anlaşılabilir ve denetlenebilir bir süreci ilerletmeye çalışıyoruz. Pazartesi, Salı olarak öğrenciler ayrılacak. Öğretmenler ailelerin de isteklerini göz önünde bulunduracak. Veli der ki "Okula hiç göndermek istemiyorum" göndermeyebilecek." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Sağlık Bakanlığı bize her gün veri aktarıyor. Bize bu iki haftada gelen bir vaka verisi yok. Aksine öğrencinin yakınında yani temaslı olduğu kişilerde vaka sayısında artmayı bırakın kısmi de olsa düşme var.

Okulda, serviste, öğrencinin veya öğretmenin ailesinde pozitif vaka çıkarsa ne olacak? Ziya Selçuk çok merak edilen bu soruya yanıt verdi.

Bakan Ziya Selçuk, EBA'da yaşanan sorunun ardından yaptığı "İyi haber" açıklamasına açıklık getirdi: Ben kriz var, mahvolduk diye değil nasıl fırsata dönüştürürüm diye bakarım. O olayda operatör bu kadar çok öğrencinin EBA'ya girmesini bir siber saldırı zannedip önlem almış.

Bakan Selçuk açıkladı! Yeni öğretmen ataması yapılacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Bana dünyada tek bir ülke gösteremezler salgın döneminde tüm öğrenciler için canlı ders yapacak altyapısı olan. Bu bizde de yok. Ülkelerin çoğu sadece velilere çocuğun sorumlu olduğu konuları e-mail gönderdi. O sırada biz canlı ders yapıyorduk

Ziya Selçuk: Türkiye'de 1.5 milyon çocuğun elinde bilgisayar yok.

Ziya Selçuk: Bütün okulları niye açmıyoruz? Ben hazır olduğumuzu düşünmüyorum. Bakın bunu Milli Eğitim Bakanı olarak söylüyorum

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Salgın süreci olumluya giderse önümüzdeki kabine toplantısında daha fazla çocuğun okula gelmesi gündeme gelebilir.