CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Gündem Özel programına konuk olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, açıklanan 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin atama sayısının açıklamasının ardından öğretmen adayları birçok farklı yorumda bulunmuştu.

Gündem Özel’e konuk olana Bakan Ziya Selçuk’a Deniz Bayramoğlu konuyla ilgili “Öğretmen konusuna değindiniz, bugün sizin konuk olacağınızı duyurduğumuz zaman sosyal medyadan birçok öğretmen adayı bize ulaştı ve atamaları sordular. 60 bin atama bekliyorlardı, bu rakamın nereden geldiğini bilmiyorum ama bugün 20 bin kontenjanlık bir atama açıklaması yapıldı. Şimdi ‘Büyük hayal kırıklığına uğradık 60 bin bekliyorduk’ diyorlar. Rakam nasıl tespit edildi açık ve ihtiyaç nedir?” sorusunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''Bir eğitimci olarak hayal kırıklığı nasıl oluşur, ben bir vaatte bulunurum o vaat gerçekleşmez, o zaman hayal kırıklığı olur. Bu genç arkadaşlarımızın  hepsi hayat kurmaya çalışıyorlar. İş bulmak istiyorlar. Çok doğal bir durum bu. Hepsini anlamak bizim vazifemiz, eleştirmek değil. Buradan elbette bir temenni olarak keşke 60 bin olsa diyorlar ve aralarında da iyi organize oluyorlar. Kamuda en büyük atama MEB atamasıdır, 20 bin… Peki burada kalır mı? Sürece ve imkanlara bakılıp 20 bin oldu bitti diye bir şey söylemek elbette doğru değil. Ama süreci yönetmek açısında biz önümüze bakıp çalışmalara devam edeceğiz. MEB olarak 'ihtiyaç yok' demek doğru değil. İhtiyaç var imkanlar doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürürüz.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili olarak ''Aynı şekilde Milli Eğitim'de yine ciddi sayılabilecek bir sayı planlandı.'' ifadesini kullandı. Atama bekleyen öğretmenlerin merakla beklediği Milli Eğitim Bakanlığı 2020 şubat dönemi öğretmen atama sayısı ve branşlara dağılımı da çok yakın bir zamanda açıklanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları da göz önüne alındığında atama sayısının 25.000'den az olmayacağı değerlendirilmektedir.

Cnnturk.com