Mahmut Özer , Şanlıurfa ziyareti kapsamında yapmış olduğu okul ziyaretinde ; okulda basket potası olmaması üzerine müdürlere öğrencilerin önünde fırça atmıştı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer , Şanlıurfa ziyareti kapsamında yapmış olduğu okul ziyaretinde ; okulda basket potası olmaması üzerine ilçe milli eğitim müdürü ve il müdürüne öğrencilerin önünde fırça atmıştı. Kameraya yansıyan görüntülerde çok sayıda absürtlük vardı. Görüntü keşke yaşanmasaydı dedirten cinsten olsa da anlamak için biraz irdeleleyince Bakan Özer'in kızgınlığı daha anlamlı hale geliyor. 

Görüntüdeki psikolojiyi anlamak için öncesine gidelim.

Özer 6 Ağustos 2021 tarihinde T.C. Resmî Gazete'de yayımlanan atama kararı ile Ziya Selçuk'un yerine Millî Eğitim Bakanı olarak atanmıştı. İlk icraatlarından birisi Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer'in görevden alınıp yerine Fevzi Kurt'un atanması oldu. 27 Ağustos'ta vekaleten göreve başlayan Fevzi Kurt'a siyasilerden hemen tepki geldi.  Ahmet Eşref Fakıbaba, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer’in görevden alınması üzerine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e tepki gösterdi, istişare yapması çağrısında bulundu. Çünkü İsmail Yapıcıer Urfalı idi. Fevzi Kurt ise Nevşehir Hacıbektaş'lı. Buna rağmen Özer 27 Kas 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanan atama kararnamesi ile Fevzi Kurt'a desteğini yineledi. 

Ayrıca desteği sözde bırakmamak adına yeni yılda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere 5 Ocak günü Şanlıurfa'ya gitti.

Burada yaptığı konuşmada Şanlıurfa'daki eğitim durumuna vurgu yapan Bakan Özer, "Bugün Şanlıurfa'dayız. Şanlıurfa'mızın eğitim kalitesini nasıl artırabiliriz, süreçleri nasıl iyileştirebiliriz, yatırımlarımızı nasıl zenginleştirebiliriz? Bu konuları valimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, il milli eğitim müdürümüz, ilçe milli eğitim müdürlerimiz ile birlikte değerlendirme imkanımız olacak. Şanlıurfa için ciddi yatırımlarımız var. Bugün de çok daha büyük boyuttaki yatırımlarla Şanlıurfa'mızın eğitim ihtiyaçlarını karşılama imkanlarımız olacak." şeklinde konuştu.

Bakan Özer, daha sonra Valilik Toplantı Salonu'nda "İl Eğitim Değerlendirme" toplantısına katıldı ve öğleden sonra ise Halilurrahman Ortaokulu, Dr. Cavit Özyeğin İlk/Ortaokulu, Şanlıurfa Fen Lisesi ve GAP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.

İşte ne olduysa bu toplantıda ve sonrasında oldu. Toplantıda sürekli Bakanlık desteğinin yetersizliği karşısında yerel idarecilerle yaşanan gerginliğe bir de okul ziyareti çıkışında kurnaz idareciler tarafından yönlendirilen öğrencilerin ayaküsü talepleri eklenince istenmeyen o görüntüler yaşandı. Videoda Bakan ayrılacağı sırada yanına gelen ve sürekli akıllı tahta, tablet isteyen öğrencileri birilerinin yönlendirdiğini görmemek safdillik olur.

Elektronik sertifika sayısı 6 milyonu geçti Elektronik sertifika sayısı 6 milyonu geçti

Yaşanan olaya en çok sayın Bakan üzülmüştür. Ancak bundan daha vahimi irili ufaklı birçok sendika yöneticisinin vb zevatın çıkıp olay sonrası mal bulmuş mağribi gibi konuya sarılmasıdır. Memur maaş zammı konusunda sessizliğini koruyan büyük başkanlar nedense bu olayda kaplana dönüşüverdi. Bakan Bey gayretle çalışmalarını sürdüren bir devlet adamıdır. Eksikleri kusurları mutlaka vardır. Ancak görevini yapmaya çalışan birine görevini yapmayanların had bildirmeye kalkması sadece hadsizlik ve gülünçlüklerinin göstergesidir.

Enver Zeki 

Kamuajans.com

Özel Haber