Bakan Özer "KPSS’ de birinci oldum atanamadığımı, duymayacaksınız" demişti! Yurdun her yerinden yüksek puanlara mülakatla bırakılan paylaşımlar geldi

‘2021 Eylül Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Sonuçları e-Devlet Üzerinden Yayınlanmıştır’ duyurusuyla Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı atama takviminde belirtildiği üzere sözlü sınav sonuçları 27 Aralık 2021'de ilan edildi.

Öğretmenlik mülakat puanları ile birlikte birçok iddia da kamuoyuna yansımaya başladı. 

90 PUAN ALDI MÜLAKATTA 50 PUAN VERİLDİ

MEB, mülakat sonuçlarını açıklar açıklamaz, sosyal medya ataması yapılmayan öğretmenlerden KPSS sonuçları ile mülakat sonuçlarının arsındaki adaletsizlikleri gösteren sonuçlar paylaşılmaya başlandı.

Bir örnekte 92 puan alan bir ataması yapılmayan öğretmenin 50 puan mülakatla bırakıldığı görüldü.

Daha vahim başka bir örnekte, İzmir’de yapılan önceki mülakatlarda KPSS’de aldığı puanı kendisine verilen öğretmen adayının 6 ay sonra yapılan mülakatta ise elendiği görüldü.

BAKAN ÖZER: KPSS'DE BİRİNCİ OLDUM AMA ATANAMADIM DİYE HİÇBİR ŞEY DUYMAYACAKSINIZ

MEB, daha önce öğretmen mülakatlarında KPSS puanı kadar puan verme uygulaması yapacağını duyurmuştu. Hatta kasım ayında Bakan Mahmut Özer“Bakın, bazı vekillerimiz biraz önce 'KPSS'ye girdi, birinci olduğu halde atanamayan öğretmenlerden' bahsetti. İlk defa 15 bin öğretmen atamasında KPSS'de tüm alanlarda öğretmen istihdamına gittik. Genelde 80 civarında alanda öğretmen alınırken 110 civarında alanda öğretmen alımına gittik. Dolasıyla bu 15 bin öğretmen alımından sonra KPSS'de birinci oldum ama atanamadım diye hiçbir şey duymayacaksınız.” demişti.

Bakan Özer, “Birinci oldum atanamadım bitti” derken yüksek puanlar alıp mülakatta 50 puanla elenenleri nasıl açıklayacak?

UYGULAMADAN VAZ MI GEÇİLDİ YOKSA HİÇ UYGULANMADI MI

Kaldı ki, önceki Bakan Ziya Selçuk, mülakatlardaki torpilin önüne geçmek için, KPSS puanının altında mülakat puanı verilmemesi gerektiğini dillendirmişti.

Yaşanan onca haksızlığa çare gibi görünen bu uygulamadan da vaz mı geçildi? Yoksa hiç mi uygulanmadı?

Motorine planlanan zam iptal edildi Motorine planlanan zam iptal edildi

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Adı güvenlik soruşturması altında ciddiyetten uzak yapılan soruşturmalar bir yana, mülakatlarda birçok öğretmene KPSS’de aldığı puandan çok daha düşük puanlar verilerek eleme yapmak, binlerce insanın geleceğiyle oynanmış olunmuyor mu?

Bununla, sınavdan yüksek puanlar almış, herkesle aynı haklara sahip atanamayan öğretmenlerin haklarına girilmiş olunmuyor mu? 

Sorulması gerek.

Mülakat komisyonlarına önceden isimler veriliyor mu?

Tüm atananların listesi KPSS ve mülakat puanlarıyla açıklanmadıkça, mülakat sonuçları yanlı ve isim listeleriyle yapıldığı izlenimi oluşacaktır ve bunun altında MEB ezilecektir.

Kimsenin buna hakkı yoktur.

Mektepli Gazete