Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hürriyet’ten Hande Fırat ile görüştü. Görüşmenin detaylarını köşesinden aktaran Fırat, Mahmut Özer'in "Matematiğin artık korkulu rüya olmaktan çıkacağını ve aslında herkesin matematik bilmesi gerekiyor" dediğini söyledi.

Hürriyet’ten Hande Fırat bugünki köşe yazısında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile  yaptığı röportaja yer verdi. 

KPSS'de üçlü inceleme: Öğrenci, kitapçık ve cevap anahtarı KPSS'de üçlü inceleme: Öğrenci, kitapçık ve cevap anahtarı

Özer, “matematiğin korkulu rüya olmaktan çıkacağı” görüşünü dile getirdi.
"Matematikle ilgili bir seferberlik başlatacağız" diyen Özer, şunları söyledi:
"Matematikteki öğrenme yaklaşımını değiştireceğiz. Bu ülkeye sayısal, sözel, eşit ağırlık ayrımını kim yaptıysa en büyük kötülüğü yapmış. Matematiği herkesin bilmesi gerekiyor. Yöntemi değiştirip, korkulu bir rüyadan çıkarıp, severek yani öğrendiği şeyleri yaşama da adapte etmelerini sağlayacağız."

KÜRTÇE SEÇMELİ DERS KONUSU


Özer, 'Kürtçe seçmeli derste sorun var mı?' sorusuna ise şöyle cevap verdi:
"Kürtçe seçmeli dersler seçtirtilmiyormuş gibi bir durum ortaya atıldı. İsteyen istediği dersi seçebilsin diye süreyi uzattık. Ortaokullarda aralarında “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersine başvuran öğrenci sayısı, 2020-2021 eğitim öğretim yılında 25 bin 586. Kürtçe dersini seçen öğrenci sayısı 20 bin 265."


YABANCI DİL EĞİTİMİ


Okul yöneticilerine ve öğretmenlere düzenli eğitim verileceğini belirten Özer, "Talepleri aldık. Öğretmenlerin en çok talep ettiği eğitim başlıkları sırasıyla yabancı dil, iklim ve çevre ile dijital okuryazarlık" diye konuştu.