Sağlık çalışanlarıyla ilgili yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, "Hekimlerimiz de hâkimlerimiz gibi korunmuş, dünyada benzeri olmayan bir güvenceye kavuşmuştur" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Sağlık çalışanlarıyla ilgili yeni düzenlemeye değinen Koca şu ifadeleri kullandı;

Bakan Özer: Önemli iyileşmeler görüldü Bakan Özer: Önemli iyileşmeler görüldü

“Sağlık personelinin soruşturulması ve MALPRAKTİS davalarından doğan tazminatın rücu edilmesine ilişkin YÖNETMELİK YAYIMLANDI. Buna göre:

1-Sağlık çalışanlarının soruşturma izninin verilmesi ve tazminat konularında yetkili Mesleki Sorumluluk Kurulu kurulmuştur.

2-Devlet üniversitesi kadrosundaki öğretim elemanları dışındaki sağlık çalışanlarının tıbbi iş ve işlemleri dolayısıyla yapılan şikâyetler, ilgili savcılıklar tarafından soruşturma izni için Kurula gönderilecektir.

3-Özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeli ile serbest meslek icrasında hekimlerin soruşturulması da Kurulun iznine tabidir. Kurul bu şikâyetlere ilişkin ön inceleme yaptırarak soruşturma izni verilip verilmemesine karar verecektir.