Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücretle ilgili son dakika açıklaması yaptı.

Eğitimci Yazar Erkin Saçar Anne Babalar için Yazdı Eğitimci Yazar Erkin Saçar Anne Babalar için Yazdı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, A Para'nın düzenlediği Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri'nde gündeme ilişkin önemli değerlendirmede bulundu. Bakan Elvan, çok sayıda vatandaşımızın merakla beklediği asgari ücretle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

ASGARİ ÜCRETTE GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERECEĞİZ

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en hassas olduğu hususlardan birinin vatandaşın enflasyona ezdirilmemesi olduğunu belirterek, "Asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz" ifadelerini kullandı.


'ENFLASYON ORTA VE UZUN VADEDE ARZ-TALEP SORUNUDUR'

Bütçe disiplininde gösterdiğimiz hassasiyet hazinenin finansman ihtiyacını da azalttı. 155 milyar lira daha az borçlanma ile yılı kapatacağız. Yurt dışı piyasalarda oynaklığın arttığı bir döneme giriyoruz. 2022 yılı hazine finansman programını bu gelişmeleri dikkate alarak hazırladık. Küresel tedarik zincirindeki aksaklıklar fiyatlara olumsuz yansıyor. Kuraklık, iklim koşulları gıda fiyatlarının armasına neden oldu. Biz de bundan etkilendik. Piyasa koşullarına bağlı olmakla birlikte önümüzdeki sene yurt içinde döviz cinsi borçlanma yapmayı planlamıyoruz. Enflasyon orta ve uzun vadede arz talep sorunudur.