Son günlerde ayçiçeği yağındaki fahiş fiyat haberleri, kuyrukları gündemi allak bullak etti. Millet 80 öncesine geri mi dönüldü, diye kaygılandı. 

 İmalatında, hammaddesinde, tedarikinde, stokunda bir sorun yokken, ayçiçeğindeki fahiş fiyatlar, kuyruklar, bir gündem oluşturdu ve savaşı bile ikinci plana attı. 

Bazı çevreler de,  hükümeti aciz göstermek adına olaya çanak tuttu, köpürttü, halkı galeyana getirdi. Sonra suçlu aranmaya başlandı. 

Malum Nasrettin Hoca’nın evine hırsız girer. Komşuları hep Hoca’ya yüklenir. Neden şunu yapmadın, neden bunu yapmadın…-Hoca; ” hırsızın hiç suçu yok mu “ diye çıkışır. 

Şimdi de durum aynı. Kimse stokçuluk yapana, fahiş fiyattan yağ satana, alana, sebep olana, yasalarca verilen denetim görevini yapmayan Belediyelere, serbest piyasanın önünü açmak için yürürlükteki düzenlemelerin hamisi Ali Babacan’a, kıtlık gelecekmiş gibi birçok yağ almak için marketlerde kuyruklar oluşturan vatandaşa bir suç bulmuyor, tek hükümet suçlanıyor. 

İmalatında, hammaddesinde, tedarikinde, stoklarda bir sorun olsa Hükümet suçlanabilir. Ama böyle bir şey yok. Tamamıyla stokçuların gariban halkı soyma oyunu el birliği ile yaşandı. 

Şu an tüm dünyada, savaş nedeniyle enerjide, yani petrolde, özellikle de mazotta ve doğal gazda fiyat artışları dayanılmaz noktaya geldi. Dövizdeki artışla birlikte pahalılığı kudurttu. 

Bu yetmiyormuş gibi, sanki savaş bizim ülkemizde yapılıyormuş gibi bir ayçiçeği yağı sorunu peydahlandı. Bir anda malum zincir süper marketler köşeyi dönerlerken, vatandaş da neredeyse iki misli fiyatına yağ almak zorunda kaldı.  

Bu arada Hükümet denetim yapılması için ilgili Bakanlıklara ve Belediyelere talimat verdi. 

 Belediyelerin bu işlerdeki temel görevi ,Gıda malzemeleri üreten, satan ya da dağıtan şirketlerin rutin ya da baskın denetimlerini yapmak,” olmasına rağmen, zincir marketlere böyle bir denetim yapmadı. Özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi Büyükşehir Belediyelerinden bu konu ile ilgili bir çalışma, bir market denetlendiğini duymadım,  buna karşılık gariban seyyar satıcıların tezgâhlarının yaka paça götürüldüğüne televizyonlarda çok yerde rastladık. 

Buradan akla şu geliyor. Maalesef Büyükşehir Belediyeleri,  sokak köpekleriyle ilgili düzenlemelerde olduğu gibi, birçok konuda görevlerini yerine getirmeyerek, halkın yoksullaşmasına, mağdur olmasına direk, ya da dolaylı olarak katkıda bulunuyorlar, Sürü halinde başıboş köpekler,  her gün birkaç çocuğa, kadına zarar vermeye devam etmektedir, ancak çoğu Belediyeler bunları görmezden gelirken, imar ve ihale işleri ilgilerini daha çok çekmektedir. 

Her zamanki gibi Cumhurbaşkanı olaya el koyunca, sorun kısa sürede ortadan kalkıyor. Erdoğan’ın Putin ile yaptığı görüşmede, ayçiçeği yağı taşıyan gemilerin yola çıktığı haberi olayı sona erdirdi. Stokçular köşeyi dönerken, olay iki misli fiyata yağ alan vatandaşa oldu. 

Bana göre stokçuluğu ve fahiş fiyatları önleme adına, yasalarda yeni düzenlemeler yapılarak,   ahbap çavuş ilişkisi içinde ve günlük siyasetin etkili olduğu Belediyelerden, zaten yapılamayan piyasa ve stokçulukla ilgili denetim yetkisi alınsın.  

 Stokçuluk ve fahiş fiyatları önleme ile ilgili MASAK gibi bir denetim ve izleme birimi açılsın.  

Şemsettin CERAN  

Eğitimci-Araştırmacı-Yazar-ANAKARA