Yaz günü Ayaz yedi ülkem. Nupelda oldu yaralarımız kat kat açıldı.
Bir ana yüreği oldu iki evladını kaybeden, paramparça... Bir baba oldu yüreğim iki evladını kaybeden, tarumar...

Bir yanım Ayaz’dır bugün, bir yanım Nupelda...

Tunceli Ovacık’ta araziye hainlerce döşenen mayının patlaması üzerine hayatını kaybeden bir fidanın iki gülüydü bu çocuklar. Ayaz 8 yaşındaydı. Nupelda 4’ündeydi henüz. Sevinin gayri yoksa yüreğiniz. Tunceli dağlarında iki dünya tatlısı çocuğumuz mayına kurban verildi.

Mayın bakmaz yaşına insanın, cinsiyetine aldırmaz, ırkını sormaz, mezhebine odaklanmaz. Bu mayınları o araziye döşeyen zihniyetin de insanı düşündüğü yoktur. İnsanlık adına bir namı yoktur. Kalpler körelmiş, akıl tutulmuş, vicdan rafa kalkmış, şefkat göç eylemiş. İnsanlık bir başka bahara kalmış.

Hastane önünde bir anne bir baba...
Dünya nasıl döner daha?
İnsan nasıl yaşar bu acıyla?

Bu acıya Munzur Dağı dayanmaz, yüklesen bu acıyı Munzur’a yıkılır. Bu acıyı Munzur Suyu taşımaz atsan bu acıyı Munzur’a akmaz.
Bakın bu çocukların fotoğrafına, anne babalarının gözlerindeki çaresizliğe ve acıya odaklanın. Bu ülkede bu acılar olduğu, bu feryatlar yükseldiği ve bu gözyaşları aktığı müddetçe bize de rahat olmamalıdır. Birlik ve beraberliğimiz acıların ortak olarak paylaşılmasında geçiyor. O gözlere mendil olmalıyız, yüreğe tampon, yaraya pansuman... Çünkü gözyaşlarmızın rengi aynıdır. Acılardır bizi yetkin kılan, bizi aynı tarafta tutan...

Bir yanım Ayaz’dır bugün.
Bir yanım Nupelda...

Gürhan Gürses