İstanbul Üniversitesi (AUZEF) öğrencilerinin mezun olacakları son sene başarılı olamadıkları 3 dersten tek oturumda gerçekleştirilecek olan üç ders sınavı için geri sayım başladı.

Ülkemizde görülen coronavirüsü tedbirleri kapsamında, açıktan ve uzaktan üniversite okuyan öğrenciler gözlerini 2021 AUZEF sınav tarihlerine çevirdi. AUZEF sınavları sonucunda sınıf geçebilmek mezun olabilmek için geçilmesi gereken 3 ders sınavında başarısız olan öğrenciler mezuniyet hakkı elde edememektedir. 

Mezuniyete üç ders sınavı eğitim-öğretim yılı sonunda, akademik takvimde belirtilen tarihte yılda bir defa yapılır. Tüm dönemlerden en fazla üç tane başarısız (FF) harf notu bulunan öğrenciler, mezuniyete üç ders sınavına girebilir. ( Lisans öğrencileri 8. , önlisans öğrencileri 4. yarıyılı tamamlamış olmalıdır.) Başarısız (FF) harf notu bulunmayan ancak mezuniyet için gerekli olan minimum 2.00 AGNO notunu sağlayamayan öğrenciler en fazla üç tane DC, DD (koşullu başarılı) harf notlu derslerinden, mezuniyete üç ders sınavına girebilir.

Üç Tek Ders Sınavı

Öğrencilerin en son aldıkları (mezuniyete üç ders sınavından) not geçerli olur. Eğitim öğretim yılı içerisinde ilgili dönemlerden herhangi birinde kayıt yenilemiş (devamlı öğrenci) olan öğrenci mezuniyete üç ders sınavına giriş yapabilir. Stajını veya uygulama dersini tamamlamayan/ başarılı olamayan öğrenciler “Mezuniyete Üç Ders Sınavı” na giremez. Mezuniyete Üç Ders Sınavı başarı notu, mutlak değerlendirme sistemine göre hesaplanır, değerlendirmede ara sınav, yılsonu bitirme ve bütünleme sınavı notları dikkate alınmaz. Her ne sebeple olursa olsun ‘Mezuniyete Üç Ders Sınavı’ na katılmayan veya katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz. 

2020 Yılı AUZEF Mezuniyete Üç Ders Online Sınavı 25 Temmuz 2021 tarihlerinde yapılacak. 25 Temmuz 2021 Pazar günü Mezuniyete Üç Ders Sınavına katılacak öğrencilerimiz hangi ders/derslerden sınava gireceklerini https://esinav.istanbul.edu.tr adresinden kullanıcı adları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak öğrenebilirler.

Mezuniyete Üç Ders Sınavı Başvuru Koşulları ve Açıklamalar

Değerli Öğrencilerimiz, mezuniyete üç ders sınavına girmek isteyen öğrencilerimizin aşağıda bulunan koşulları sağlaması ve http://aksis.istanbul.edu.tr/ adresinden 12.07.2021 - 11:00 - 13.07.2021 – 23:59 saatleri arasında başvuru yapması gerekmektedir.

• Programındaki eğitimini tamamlamış, tüm dönemlerden en fazla üç başarısız (FF) harf notu bulunan öğrenciler, mezuniyete üç ders sınavına girebilir. (Lisans öğrencileri 8. yarıyılı, ön lisans öğrencileri 4. yarıyılı tamamlamış olmalıdır.)

• Başarısız (FF) harf notu bulunmayan ancak mezuniyet için gerekli olan minimum 2.00 AGNO notunu sağlayamayan öğrenciler, en fazla üç DC, DD (koşullu başarılı) harf notlu derslerinden mezuniyete üç ders sınavına girebilir. DC, DD harf notlu derslerinden mezuniyete üç ders sınavına başvuran öğrenciler, çevrimiçi (online) sınav sisteminde sınavı başlatıp soru onaylama işlemini yapmamaları durumunda başarısız sayılacaktır.

• Öğrencilerin en son aldıkları (mezuniyete üç ders sınavından) not geçerli olur.

• Stajını veya uygulama dersini tamamlamayan/başarılı olamayan öğrenciler mezuniyete üç ders sınavına giremez.

• Mezuniyete üç ders sınavına giren öğrencilerin başarı notu, mutlak değerlendirme sistemine göre hesaplanır. Sınavdan 50 puan ve üzeri alan öğrenci ilgili dersten başarılı olmuş sayılır. Vize, Final ve bütünleme sınav notları mezuniyete üç ders sınavı değerlendirmesine katılmaz.

• Her ne sebeple olursa olsun mezuniyete üç ders sınavına katılmayan veya katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz.

• Mezuniyete Üç Ders Sınavı, 25 Temmuz 2021 04:00 – 23:59 saatleri arasında gerçekleşecektir. Mezuniyete Üç Ders Sınavına girme hakkı kazanan öğrenciler https://esinav.istanbul.edu.tr/ adresinden AKSİS kullanıcı bilgileri ile sisteme giriş yapıp sınavlarını gerçekleştirebileceklerdir.

• Soru itirazları 25-26 Temmuz 2021 tarihlerinde alınacaktır.

• Halen cezaevinde/tutukevinde olup mezuniyete üç ders sınavına girme hakkı olan öğrencinin sınavı, bulunduğu ildeki cezaevinde/tutukevinde yapılır. Hükümlü/tutuklu öğrencilerin Mezuniyete Üç Ders Sınavları hakkında ayrıca duyuru/bilgilendirme yapılacaktır.

• Sınav başvurusu, aksis.istanbul.edu.tr web adresinden yapılacaktır. Başvuru sistemi 12.07.2021 - 11:00 - 13.07.2021 – 23:59 a kadar aktif olacaktır.

NOT: Yalnızca belirtilen tarih ve web adresi üzerinden yapılan mezuniyete üç ders sınav başvuruları kabul edilecektir. Farklı kanallar üzerinden (posta, çözüm merkezi, dilekçe vs.) yapılan sınav başvuruları kabul edilmeyecektir.

• Mezuniyete Üç Ders Sınavı listeleri 17 Temmuz 2021 tarihinden sonra Fakültemiz internet sayfasından duyurulacaktır.

2021 ÖSYM Uzman Yardımcılığı Yazılı Giriş Sınavı Sınava Giriş Belgeleri 2021 ÖSYM Uzman Yardımcılığı Yazılı Giriş Sınavı Sınava Giriş Belgeleri

Başvuru Tarihleri: 12.07.2021 - 11:00 - 13.07.2021 – 23:59

Başvuru Linki: http://aksis.istanbul.edu.tr/

Sınav Tarihi: 25 TEMMUZ 2021 Saat: 04:00 – 23:59

KILAVUZ