Atatürk heykelini referandumla kaldıramazsın, bu kadar basit! Şimdi Hakkârililer referanduma gitse ’’Muğla’ yla yer değiştirmek istiyoruz!’’ deseler adama gülerler diğmi? İşte ’’Atatürk heykelini referanduma açalım.’’ diyene de gülerler, kardeşim. Halk oylaması, Cumhuriyet değerlerini silmek için bir yöntem değildir; halkın memleket meselesiyle ilgili fikrine başvurmaktır!
Böyle haberler ancak Zaytung’ da yayınlanır. İnsanların aklıyla dalga geçmeyin! Sizin çevre düzenlemesi adı altında il/ ilçe merkezlerindeki Atatürk ve millî mücadele heykellerini belli süreler kasıtlı olarak söktüğünüzü biliyoruz. Ancak Atatürk heykelini kaldırıp yerine çay bardağı dikmek de ne demek? Madem çayı bu kadar seviyorsunuz, çay üreticisi memnun mu halinden? Kaç para verdiniz bu yıl çaya? Son 13 yılın rakamlarını inceledim, hem destekleme ödeneği hem de çayın üreticiden alış fiyatı evlere şenlik, ilk önce bunu düzeltin. Son 7 yılda çay üreticisi sadece geçen sene kâr etmiş, neden? Son 3 yılda alınan yaş çay sürekli düşmüş, yıllara göre de hep dalgalanma göstermiş, neden? Çay üretiminde dünyada 6. sıradayız ancak üreticiye dair tek bir bilgiye rastlamadım; bilimsel araştırma yapılmamış; toprak, hava, su gibi koşullar üzerinde çalışma yok; neden? Çiftçinin sermaye, reklam, ziraî destek, ilaç, gübre gibi temel altyapı sorunlarını çözdünüz mü? Çayın ihraç edilebilmesi için üreticinin kooperatifleşip örgütlenmesine, dünyaya açılmasına önayak mı oldunuz?
 
Türkiye’ nin koca yedi bölgesinin bir bölgesi bundan geçim sağlıyor! Göstermelik işleri bırakın. Rize’ deki çay üreticisi kardeşimin ilk ve öncelikli ihtiyacı Cumhuriyet Meydanı’ na çay bardağı heykeli dikilmesi değildir. Temel sorunlar var, bunları çözün, temel ihtiyaçları giderin. Çay üretiminde neden üst sıralara çıkamadığımızı araştırın. En çok çay üreten ilk 5 ülkenin neyi farklı da biz onları geçemiyoruz, bunları tespit edin! Çayın tarladan alış fiyatı ile raf fiyatı arasındaki fark kimlerin cebine gidiyorsa buna engel olun, üreticinin emeğini kapitalistlere sömürtmeyin!  Ziraatı bilimsel yöntemlerle buluşturun! Engebeli arazide çay üretimine dair alternatif modeller geliştirin! Çay üretim sürecinde sağlığı bozulan çiftçi için yerel hatta mobil sağlık imkânları sunun!
Buraya çay adına daha çok husus önerilebilir. Aklınıza gelecek her detay çay üretimini artırır ancak Rize’ nin her ilçesine çay bardağı hatta sürahi, semaver, çaydanlık heykeli dikseniz çay üretimini arttıramazsınız. Görüldüğü üzere çay bardağı heykelinin ne kadar gereksiz bir uğraş olduğu, ne amaçla tasarlandığı, altında yatan sebepler gün gibi ortada… 
Aydın’ da Atatürk heykelini kaldırıp yerine incir figürü konulacağını söyleseniz Aydınlılar sizi linç eder. İsterse altından karpuz yetişsin Atatürk heykelini kaldırıp yerine karpuz heykeli koyamazsın. Atatürk tartışılamaz, bu milletin kendisidir. Hangi amacı taşırsa taşısın Atatürk’ e uzanan el, Türk milletine uzanmıştır! 
Ey belediye başkanı, ateşle oynuyorsun; ne olursan ol bu milletin değerlerine dinamit koyamazsın! Koydurmayız, Atatürk’ e el sürdürmeyiz! Kararınız, toplumsal infiale sebep olur. Ayrıştırmayı, ötekileştirmeyi körükler! Adınız ‘‘Atatürk düşmanı’’ belediye başkanı olarak kalır. Bu yafta sadece sizin değil sizden olanların da sırtına yapışır. 
Siz Kuva-yı Millîye’ yi sadece milis bir yapı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kuva-yı Millîye her şeyden önce bu milletin DNA’ sından doğmuş bir güçtür! Türk milleti böyle şeyleri unutmaz, 
hesabını bir gün sorar. Aklınızı başınıza alın. Belediyecilik adı altında Türk ve Atatürk düşmanlığı yapmayın! Bırakın Türk ve Atatürk düşmanlığını bize düşman olanlar yapsın, düşmanla aynı safta yer almayın! Üniter bir Türk devletinde yaşadığınızı unutmayın. 
Ozan Arif’ in dediği gibi ‘‘O Rize, Rize’ yse hesabını sorar size!’’
Yücel ÖNDER
Türk Eğitim-Sen
Esenler İlçe Başkanı