Hava Durumu

Öğretmen Adaylarının Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Görüşleri Şaşırttı!

Bir üniversitenin Sınıf Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalında bulunan öğretmen adayları ile yapılan çalışmanın sonuçları şaşırttı. Öğretmen adaylarının verdikleri cevaplardan yola çıkarak öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine karşı istekliolmadıkları ortaya çıktı. İşte o çalışmanın sonuçları...

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2022 18:52
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2022 19:52
https://www.kamuajans.com/
Öğretmen Adaylarının Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Görüşleri Şaşırttı!

Türkiye'de bulunan bir üniversitenin öğrencileri ile yapılan çalışma sonuçları hem herkesi şaşırtı hem de düşündürdü. O üniversitenin Sınıf Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalında bulunan öğretmen adaylarından öğretmenlik mesleğine yönelik görüşlerini belirtmeleri istendi. 

“Mecbur olmazsam öğretmenlik yapmam”

Öğretmenlik mesleğinin toplumsal statüsü ile toplumsal saygınlığına yönelik sorular üzerine üzerine adaylardan gelen cevaplarda kişisel anlamda “mecbur olmazsam öğretmenlik yapmam” ve “öğretmenlik idealimdeki meslektir” maddelerine verilen cevaplardan öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine karşı istekli olmadıkları sonucu çıktı. 

Öğretmenlik şartları öğrencilerin büyük çoğunluğu tarafından tatmin edici bulunmadı!

Öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğini seçmelerinde etkili olan faktörlere yönelik yapılan araştırma sonuçları ise öğretmenlik mesleğinin genel anlamda kutsal, saygın, toplum kalkınmasında etkili bir meslek olarak görülmesine karşın aynı zamanda sorumluluk gerektiren, fedakârlık gerektiren bir meslek olarak görüldüğü ortaya çıktı. Bunun yanı sıra öğretmenliğin getirdiği şartlar öğretmenlik aday öğrencilerinin büyük çoğunluğu tarafından tatmin edici bulunmadığından dolayı yine öğrencilerin büyük bir çoğunluğu zorunlu şartlarda öğretmenlik yapabileceklerini ifade ettiler.

“Öğretmenliği zorunlu olmazsam yapmam” diyenler okula yeni başlayanlar!

Çalışmada “Öğretmenliği zorunlu olmazsam yapmam” diyen birinci sınıf öğrencilerinin görüşleri puana vurulduğunda dördüncü sınıf öğrencilerinde bu puanın düştüğünü gösterdi. Yani okula başlayıp ilerleyen yıllarda öğretmenlik okuyan aday öğretmenler mesleklerine yönelik daha olumlu tutumlar geliştiriyorlar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.