Kılıçdaroğlu: Köy okullarını açacağız, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında 100 bin öğretmen artı 100 bin öğretmen atayacağız

Kılıçdaroğlu: Köy okullarını açacağız, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında 100 bin öğretmen artı 100 bin öğretmen atayacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TV100’de Uğur Dündar’ın konuğu oldu. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, öğretmen atamalarına da değindi.

"100 BİN ÖĞRETMEN ARTI 100 BİN ÖĞRETMEN ATAMAMIZ GERECEK"

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun öğretmen atamalarıyla ilgili sözleri şöyle:

“Sayıştay'ın bir raporu var. Öğretmen açığı 138 bin olarak gösteriliyor. Sayıştay, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin adına denetim yapan bir kurum. 138 bin öğretmen açığı var. Biz ayrıca köy okullarını da açacağız. Dolayısıyla Cumhuriyetin 100'üncü yılında 100 bin öğretmen artı 100 bin öğretmen atamamız gerecek.

Bu yapıldığı takdirde, öğrencilerle öğretmenleri, büyük ölçüde evlerine yakın bir mekanda buluşturmuş, okulda buluşturmuş olacağız. Yani kırsaldan anne baba kırsalı terk edip kente gelmeyecek yani çocuğum okusun diye. Oraya öğretmen getireceğiz. Kırsala sadece öğretmen değil.

Kırsalın imamı olacak, öğretmeni olacak, ziraat mühendisi, veterineri olacak. Dolayısıyla toprak analizleri yapılacak. Hayvanların aşıları zamanında yapılacak. Hastalıklarıyla ilgilenecek. Bu tamamen sosyal bir politika zaten. Kırsalı ayakta tutmak lazım. Köyle boşalınca bizi kim besleyecek. Her şey dışarıdan geliyor.

Bir şey daha söyleyeyim. Kırsalda çalışan, üreten kadınların ve gençlerin sosyal güvenlik primlerini de devlet ödeyecek. Dolayısıyla orada çalışacak, primleri de yatacak. Yeri zamanları gelince de emekli olacaklar. Bunları bu hakkı tanıyacağız. Çünkü kırsalların köylerin boşalmaması lazım. Üretim zincirinin devam etmesi lazım.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.