Kasım Atamasından Önce Norm Kadrolar Güncellenmelidir

Kasım Atamasından Önce Norm Kadrolar Güncellenmelidir

Milli Eğitim Bakanlığı Kasım ayında yapmayı planladığı 15 bin atama öncesi norm kadroları güncellemelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı 10 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştireceği öğretmen atamalarından sonra Kasım ayı öncesinde norm kadroları güncellemelidir. MEB'de bu yıl hiç olmadığı kadar hareketlilik yaşanıyor. Öğretmenlerin isteğe bağlı il içi, iller arası atamaları, özür grubu atamaları gerçekleştirilmişti. Daha sonra ikinci il içi ve il dışı atamaları yapıldı. Geçtiğimiz gün de il emri ile yaklaşık 6 bin 500 özür grubu mağduru öğretmenin mağduriyeti giderildi.

Öte yandan FETÖ yapılanması sebebi ile yaklaşık 28 bin MEB Personeli ihraç edilmişti. Yine 11 bin 285 öğretmenin PKK ile ilintisi tespit edilmiş ve 2 hafta içerisinde büyük bir kısmının ihracı bekleniyor. Bütün bunlar topyekün düşünüldüğünde öğretmen atamaları öncesi norm kadroların güncellenmesi elzem hale gelmiştir. Norm güncellemeleri hem bakanlığın ilerleyen dönemlerindeki öğretmen atamalarına hem de Türkiye genelindeki eksikliklerin belirlenmesi amacı ile oldukça mühimdir.

Norm güncellemeleri ile hangi ilde hangi branşta ne kadar norm açığı olduğu ve norm fazlası olduğu belirlenmiş olacak. Kasım ve 2017 yılı Şubat öğretmen atamalarında bakanlık ihtiyacı kadar öğretmen ataması yapacak ve kaynaklar zayi edilmemiş olacaktır. Bakanlıkta şu anda 5 branşta öğretmen ihtiyacı üst seviyededir. Bu branşlar şunlardır:

1. Sınıf Öğretmenliği

2. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

3. İngilizce Öğretmenliği

4. Rehber Öğretmen

5. Özel Eğitim Öğretmenliği

Bu yukarıda sayılan beş branş, toplam öğretmen ihtiyacının yaklaşık %80'ini oluşturmaktadır fakat yine de norm güncellemeleri tablonun daha iyi okunması açısından önemlidir. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Ekim ayının üçüncü ve son haftasında norm güncellemesi yapması bekleniyor. Konu ile ilgili gelişmeleri yakından takip edip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Mebpersonel.com 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.