Hava Durumu

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’dan Engelliler Müjde Bekliyor

Millî Eğitim Bakanlığının Merkez ve Taşra Teşkilatı Personelinin Unvan Değişikliği Yoluyla Atama Sonuçları 16 Kasım 2021 tarihinde açıklanmıştı. Sonuçların açıklanması ve kararnamelerin çıkması ayrılış/başlayış işlemlerinin yapılmasının üstünde tam olarak 1 yıl geçmesine rağmen sınav sonucu atanan personellerin mazeret tayinleri talepleri ile ilgili herhangi bir açıklama ve işlem yapılmamıştır.

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2022 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2022 13:00
https://www.kamuajans.com/
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’dan Engelliler Müjde Bekliyor

Sınav sonucunda atanan başta engelli personeller olmak üzere ve diğer personellerin  tayin isteği ile ilgili anayasal bir hak ve düzenleyici hükümler bulunmasına rağmen taleplerine herhangi bir cevap verilmemiştir. Bu süreçte konu ile ilgili Bakanlık kaynaklarına konu aktarılmış üst düzey girişimler sendikalar tarafından yapılmış, tayin isteği dilekçeleri gönderilmiş, CİMER üzerinden başvurular yapılmış, Türkiye Büyük Millet  Meclisinde soru önergesi verilmiş, sosyal medya üzerinden haklı talepler dile getirilmiş ancak 1 yıl geçmesine rağmen Bakan(lığ)ın keyfi uygulaması aşılamamıştır.

1 yıllık süreç zarfında hizmetli, memur, şef, şube müdürü ve öğretmenlerin tüm mazeret tayinleri gerçekleştirilmiş takvime bağlı yada bağlı olmaksızın tüm unvanların mazeretleri karşılanmıştır. Ancak unvan değişikliği sınavı sonucunda atanan engellilerin, sağlık / aile / can güvenliği vb mazeretleri bulunan teknik personellerin yer değiştirme talepleri kanunsuz ve hukuksuz bir şekilde görmezden gelinmeye devam edilmektedir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın imzasını taşıyan 30/6/2014 tarihli Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik değişikliği başta olmak üzere engelliler ile ilgili anayasal hak Anayasa’nın 10. Maddesi, düzenleyici kanunlar 657 Sayılı D.M.K.’nun 72. Maddesi, yönetmelik hükümleri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Ek-3 Maddesi, hukuki içtihatlar Danıştay  Kararları ve önceki örnek Bakanlık uygulamaları MEB 2014, 2015 ve 2019 tarihli yazıları ile sınavlarda/tayinlerde ki engellilere yönelik yer değiştirme uygulamaları MEB Bakanı Mahmut ÖZER tarafından görmezden gelinmekte Cumhurbaşkanımızın Engellilere verdiği tayin hakkını uygulamamakta ve keyfi davranmaktadır. Bu konunun Cumhurbaşkanımıza iletilmesini ve Engellilerin bu zulümden kurtarılmasını istiyoruz.

 “Türkiye Yüzyılı programlarıyla, Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına güçlü bir başlangıç yapmak istiyoruz diyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın vizyonuna uygun bir vatandaşın, bir seçmenin oyunun ne kadar önemli olduğunun daha iyi hissedildiği Ülkemizin hassas bir süreçten geçtiği bu günlerde Bakan ÖZER’in de buna destek olmasını empati yaprak  antidemokratik, kanunsuz ve hukuksuz süreci sona erdirerek keyfi tutumundan vazgeçmesini bahse konu teknik personellerin tayin taleplerinin bir an önce gerçekleştirilmesini bekliyoruz.

Bu minvalde Cumhurbaşkanımız ve Liderimiz Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 2002 yılından bu yana Engelliler ile ilgili kadar yapmış olduğu düzenlemeler göstermiş olduğu hassasiyet engellilerin hamisi olması hasebiyle bu konuda da engellilerin bu mazeretinin gözetilerek olumlu bir sonuç ile nihayete erdirilmesini kamuoyunun yüksek olurlarına arz ediyoruz.

 Sonuç olarak Milli Eğitim Bakanlığında Unvan Değişikliği Sınavı sonucunda atanan engelli personeller başta olmak üzere tüm personelin kanundan kaynaklı tayin haklarından yararlandırılmasını ve tayin sürecinin ivedilikle başlatılmasını adaletin tesis edilmesini için talep ediyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.