Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında At Yarışları ertelenmişti. At Yarışlarının tekrar ne zaman başlayacağı merak edilmeye başlandı. Konuya ilişkin açıklama Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan gelmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı, at yarışları için kararın mayıs ayının ilk haftası verileceğini bildirdi ve "Başta Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu olmak üzere ilgili makamların görüşlerinin de uygun olması halinde ayrıca alınacak ilave tedbirlerin kapsam ve mahiyetinin de gerekli, yeterli düzeyde olması kaydıyla at yarışlarının yapılmasına karar verilecektir. Bu bağlamda at yarışları ile ilgili daha önce alınan erteleme kararının mayıs ayının ilk haftasında tekrar değerlendirilmesine karar verilmiştir." denilmişti.


Koronavirüs önlemleri kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığının kararıyla 20 Mart'ta ertelenen at yarışları, 10 Haziran 2020 tarihinde İstanbul'daki Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleştirilecek koşularla yeniden başlayacak.

At yarışı, en eski ve en yaygın sporlardan biridir. İlk at yarışları, yaklaşık M.Ö. 700 yıllarında eski Yunanistan'da düzenlenen Olimpiyat Oyunları'nda yapılmıştır. İlk düzenli yarışlar, 17. yüzyılda İngiltere Kralı II. Charles döneminde yapıldı. 1665'te Kuzey Amerika'da ilk resmi at yarışı düzenlendi. Günümüzde at yarışları safkan ya da yarımkan atlarla yapılır. Yarışlar düz ve engelli koşu olmak üzere ikiye ayrılır.