TBMM Genel Kurulunda görüşülen Milli Eğitim Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı bütçeleri üzerinde CHP Grubu adına konuşma yapıldı. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, her gün bir önceki günü arar duruma geldiklerini, halkın bütçesinin, tencerenin kaynayıp kaynanamasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Matematik Dijital Eğitim Platformu kuruldu! Matematik Dijital Eğitim Platformu kuruldu!
CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, "İstanbul Boğazı'ndan geçen gemi sayısı azalıyor. Dolayısıyla Kanal İstanbul'un bu açıdan gerekçelendirilmesinde hiçbir haklılık payı yok." dedi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, işsizlerin 8 milyonu aştığını, 17 yılda 7 Milli Eğitim Bakanı değiştiğini, 700 bin atanamayan öğretmen olduğunu, binlerce esnafın kepenk indirdiğini, her gün bir kadının katledildiğini ifade ederek, "Ülkenin içinden geçtiği tek adam rejiminin gerçek yüzü günden güne kendini göstermektedir. Ülkemiz uçuruma itilmektedir. Bugün geldiğimiz nokta bir yönetememe noktasıdır, bir beceriksizlik noktasıdır, bir çözümsüzlük noktasıdır. Gözlerimiz görüyor, kulaklarımız duyuyor, ülkemiz her geçen gün çözümsüz bir hale getiriliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı yatırımlarına ayrılan payın her geçen yıl düştüğünü savunan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, AK Parti iktidara ilk geldiğinde yüzde 17,18 olan payın bugün yüzde 4,65'e gerilediğini söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, yatırımlara pay ayrılmamasını eleştirerek, "Neden öğrencilerimiz yok sayılıyor? Neden öğretmenlerimiz yok sayılıyor?" diye sordu.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, bütçeyi de "siyanür bütçesi" olarak adlandırdı.

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, eğitim politikalarının 17 yıldır sürekli değiştirilerek yaz-boz tahtasına çevrildiğini ileri sürdü.

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, eğitimin iki temel parçasından birinin öğretmen olduğunu belirterek, öğretmenlik meslek kanununun çıkarılmasını istedi.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven de asgari ücretin altında 90 bin öğretmen çalıştırıldığını öne sürerek, ücretli ve sözleşmeli öğretmen uygulamasının kaldırılmasını talep etti.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, ağustos 2019'da atanan öğretmenlerin güvenlik soruşturmasının sonuçlanmadığına dikkati çekti.

Söz verildiği halde 3600 ek gösterge talebinin de unutulduğunu belirten CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, öğretmenlerin örgütlenme haklarının önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat Lisesi'nin Çanakkale Savaşı'na son üç sınıfını gönderdiğini ifade ederek, okula "şeref madalyası" verilmesini talep etti.

AA