Her geçen gün hayat pahalılığı artarken, asgari ücret gün güne eriyor. Asgari ücret için Bakan Bilgin'in Aralık ayını işaret etmesinin ardından, Cumhrubaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan da açıklamada bulundu. Erdoğan’dan asgari ücret için, "Öncekilerden çok daha farklı bir hazırlık var." dedi.

Asgari ücret günden güne erirken, vatandaşlar artık 2023 yılı itibariyle geçerli olacak olan asgari ücret zammı için beklemeye başladı. Yakın zamanda gerçekleştirilmesi umuduyla beklenen asgari ücret zammı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Aralık ayını işaret “Asgari ücret bekleyenler memnun olacak” açıklamasında bulunmuştu.

ASGARİ ÜCRET SON DURUM NE?

Kazakistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Şu anda bu konuyla ilgili çalışmaları başta Vedat hocamız olmak üzere arkadaşlarımız yapıyorlar. İnşallah bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlığın içinde olduğunu biliyorum. Ama biz, havada uçuşan değil de yere sağlam basan adımları atacağız ki zihinlere iyi yerleşsin.” açıklamasında bulundu.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR ARTACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Ortak Paylaşım Forumunun “Çalışma Hayatında Sürdürülebilirlik” ana temasıyla gerçekleştirilen foruma katılan Bilgin, “Enflasyonun asgari ücret üzerindeki tahribatını bitirecek düzenlemeyi aralık ayında yapacağız” dedi.

2022 YILINDA ENFLASYON ORANI KAÇ?

Hazine Ve Maliye Bakanlığı açıkladı…İç borçlanmaya gidiliyor! Hazine Ve Maliye Bakanlığı açıkladı…İç borçlanmaya gidiliyor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre tüketici fiyatları endeksindeki (TÜFE) değişim, 2022 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,08, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 52,40, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 83,45 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 59,91 olarak gerçekleşti.

Yıllık yüzde 83,45’lik enflasyon, Temmuz 1998 sonrasındaki 24 yılın zirvesi oldu.

BAKAN NEBATİ’DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Nebati, şunları söyledi:

* 2002 yılından bugüne kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi. Bu yıl da enflasyon hedefimiz bu kadar değildi. Memur maaşları zaten 6 ayda bir güncelleniyor. Asgari ücretteki artış gelecek yılın enflasyon hedeflerine göre belirleniyor. Bu yıl enflasyon, hedeflerimizin üzerinde çıktığı için Temmuz ayında tekrar güncellemeye gittik. Şimdiye kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi ve bu yıl da aynı şekilde bir artış olacak. Asgari ücretteki artış enflasyonun üzerinde olacak.

İHA