2020 Yılı Net ve Brüt Asgari Ücretin belirlenmesi için ilk toplantı 2 Aralık 2019 tarihinde, ikinci toplantı 10 Aralık 2019 tarihinde, üçüncü toplantı 17 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirildi. Uzlaşmanın sağlanamadığı ilk üç toplantı sonrası gözler dördüncü ve son toplantıda.

Geçtiğimiz günlerde komisyonun son toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan oldukça önemli bir açıklama geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı, asgari ücretle ilgili kendisine yöneltilen soruya “Gelsin bakalım inşallah jesti yaparız” yanıtını vermişti.

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’in yaptığı ortak açıklamada 2 bin 578 TL’nin üzerindeki bir rakamın değerlendirmeye açılnacağı ifade edildi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Türk-İş’in 32 yıldır yaptığı araştırmalar sonucu yaşam maliyetinin daha önce 2 bin 578 lira olduğunu ifade etmiştik. 2 bin 578 liranın altında olmamak koşuluyla bu 2020 için geçerli olacağı için bunun üstünde bir rakamı değerlendirmeye alacağımızı bunun altında bir rakamı değerlendirmeye almayacağımızı ifade ediyoruz. Onun altında bir karara katılmayacağımızı ortak olarak ifade ediyoruz. Şu ana kadar bize bir rakam teklif etmedi” ifadelerini kullandı. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dördüncü toplantısının 26 Aralık 2019 tarihinde saat 14.00'te yapılacağını bildirdi. 26 Aralık 2019 tarihinde yapılacak toplantıda Hükümetin Asgari Ücret teklifini sunması bekleniyor.