Bakan Selçuk merakla beklenen okulların açılış tarihi ve eğitim modeli ile ilgili, 21 Eylül sonrasında aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitim olacağını belirtmişti. Birçok veli bu açıklamalar sonrasında aşamalı yüz yüze, seyreltilmiş yüz yüze eğitim modellerini araştırmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 31 Ağustos'ta yüz yüze olarak başlayacağı açıklanan 2020-2021 Eğitim Öğretim yılının Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda 21 Eylül 2020 tarihine kadar uzaktan eğitimle süreceğini açıklamıştı.

Ziya Selçuk 21 Eylül'de sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak açıklamasını yapmış ve bu kavramlar merak edilmişti.

Aşamalı modelden kastedilen sınıf bazında farklı tarihlerde yüzyüze eğitimin başlamasıdır. Mesela 1. sınıflar bir tarihte, 5. sınıflar bir tarihte gibi... Bilim kurul üyelerinin önerisiyle okul öncesi, birinci ve ikinci sınıfların daha önce yüz yüze olarak okula başlaması, diğer sınıflara kademeli olarak geçilmesi düşünülüyor.

Bakanlığın, ‘seyreltilmiş eğitim’ adı verilen çalışmasında ise okullarda sınıf bazında öğrenci sayısının azaltılması için okul vakitleri, saat dilimlerine bölünüyor. Buna göre, öğrencilerin farklı saatlerde okullara gitmesi ve bu sayede, sınıflardaki yoğunluğun azaltılması hedefleniyor.