Anonymous bir hacker grubu. Özellikle çeşitli toplumsal olaylarda ortaya çıkıp, devletlere ait sitelere saldıran Anonymou ABD'de siyahi bir vatandaşın bir polis tarafından nefessiz bırakılarak ölüdürülmesinin ardından yeniden ortaya çıktı.

A'dan Z'ye Deyimler (Uzun ve Kısa) A'dan Z'ye Deyimler (Uzun ve Kısa)

ABD'de polis tarafından öldürülen George Floyd için dünya genelinde yapılan protestolara destek veren ve Minneapolis Polis Teşkilatına (MPD) savaş ilan eden Anonymous hackaktivist grubu olarak tanınıyor.

Minneapolis Polis Teşkilatı ile şehir belediyesinin internet sitelerinin çökmesinin ardından bu eylemlerin Anonymous'un faaliyetlerinin olduğu şeklinde yorumlar yapıldı.

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, gündeme bomba gibi düşen bir video yayınladı. Videoda geçtiğimiz günlerde Amerikan polisi tarafından öldürülen George Floyd’u katleden polisler üzerinden açıkça Minneapolis Polis Departmanı’nı hedef aldı. Paylaşılan videoda, “#GeorgeFloyd’u öldüren polislerle ilgili gerekli adımlar atılsın, aksi takdirde bizim atacağımız adımları bekleyin” ifadeleri dikkat çekti.

anonymous - kamuajans

Wikipedia'da geçen ve Anonymous'a ait olduğu iddia edilen bazı eylemleri şöyle:

Habbo saldırısı: Sanal bir otel olarak düzenlenmiş olan sosyal paylaşım sitesi Habbo Anonymous'un sıkça hedef aldığı sitelerden biridir.

Hal Turner saldırısı: Hal Turner'ın ifadesine göre 2006 Aralık ve 2007 Ocak ayında kendilerini Anonymous olarak tanıtan kişilerin saldırısı sonucu binlerce dolarlık zarara uğramıştır.

Chris Forcand'ın tutuklanması: 7 Aralık 2007'de çocuk istismarı suçlamasıyla 53 yaşındaki Chris Forcand, Global Television Network'ün ifadesine göre Anonymous grubunun faaliyeti sonucunda yakalanmıştır.

Zbabwe: Zimbabwe hükümetinin web sitesi Wikileaks belgelerine uygulanan sansür nedeniyle saldırıya uğramıştır.

Arap Baharı'na destek: Operation Egypt [Mısır Harekatı] and Operation Tunisia [Tunus Harekatı]

"opIsrael" Operasyon adıyla, 7 Nisan 2013'te "Filistin halkına zulmetmek ve ülkenin İnternet'ini kesme girişiminde bulunmak" yüzünden, İsrail'in sağlık, sosyal hizmet, güvenlik vb. sitelerine saldırmış ve İsrail'i 3 milyar Dolar zarara uğratmışlardır.

Batı dünyasının görevini terk etmesi için ağır baskı uyguladığı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, küresel hacker grubu Anonymous’un da hedefi oldu. Anonymous, Başbakanlık bürosunun e-mail hesabına girerek yüzlerce yazışmayı internete sızdırdı.