Örgü tığı ile sık iğne teknikleri kullanılarak yapılan oyuncak sanatına Amigurumi denilmektedir ve Japonca'da oyuncak yapma sanatı olarak nitelendirilmektedir. Evde daha çok vakit geçirdiğimiz şu günlerde, çocuklarımızı sevindireceğimiz mükemmel bir uğraş. Dilerseniz çeşit çeşit amigurumi hayvan, oyuncak şekilleri yapabilirsiniz.

Emeğe ve malzemeye göre 10 ile 150 tl arasındaki fiyatlarıyla büyük küçük herkesin dikkatini çeken Amigurumi evde kendiniz yapmanız mümkün. El emeği göz nuru Amigurumi, diğer oyuncaklara nazaran daha kullanışlıdır. Hem sağlıklı hem el emeği bu güzel oyuncaklar bebekler ve çocuklar için harika bir malzeme.

AMİGURUMİ MALZEMELERİ

- İnce uçlu tığ

- Amigurumiye özel yün İlmek işaretleyicisi

- Süsleme için kullanılacak ekstra malzemeler ( Düğme, kumaş parçaları vb.)

- İçini doldurmak için elyaf.
Tasarlanacak modele göre örgüye başlanır. İlmek arttırıp eksiltme yöntemi ile oyuncak şekillendirmeye devam edilir. İstenilen şekil oluştuktan sonra içine elyaf koyup gerekli süslemeler yapılır.

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer? Sebebi Nedir? Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer? Sebebi Nedir?

Amigurumiye sihirli halka yapılarak başlanır. Parmağınızı ipliğe dolayıp içinden tığı geçirip ilmek çıkartıp sık iğne yapın. Daha sonra oluşan halkanın içine 6 sık iğne yapın. Sık iğneleri bitirdikten sonra ipliği çekerek sıkıştırın. Sihirli halka içine 6 sık iğne yapın ve artırmaya başlayın. İstediğiniz boyuta gelene kadar büyütün. İlk etapta 2. turda her ilmeğe iki kez batarak sık iğne yapın. Daha sonrasında ise 1 ilmeğe bir sık iğne, bir sonraki ilmeğe aynı yere 2 sık iğne yaparak istediğiniz boyuta gelene kadar örün. 

İstediğiniz boya geldikten sonra eksiltme zamanı geldi demektir. Eksiltmeleri 1 sık iğne atlayarak da yapabilirsiniz. Yan yana iki ilmeği kendinizden tarafta olan ilmekleri tığa alıp ikisini birlikte örün. Bu şekilde gizli eksiltme yapmış olacaksınız.

Eksiltmeleri bitirdikten sonra bitirme aşamasına geçebilirsiniz. Amigurumi içine elyafı doldurduktan sonra bitirme işlemini yapın.