Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) adayların katılımı ile birlikte ÖSYM tarafından belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirildi. Sınavın ardından adaylar ALES sınavının sonuçlarını bekliyordu. 2021 yılı ALES/1 Sınavında adaylara sayısal ve sözel testler uygulandı. Sınavın tamamlanmasının ardından Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2021-ALES/2) ait sonuçlar açıklandı.

2021 Yılı ALES/2 Sınavı 19 Eylül 2021 tarihinde yapıldı. ALES sınavında adaylara 2,5 saat (150 dakika) süre verildi. Binlerce adayın ter döktüğü Türkçe olarak yapılan 2021 Yılı ALES/2 Sınavı'nın sonuçları 12 Ekim 2021 tarihinde ÖSYM tarafından açıklandı.

2021-ALES/2 Sınav Sonuçları

Gözden kaçırmayın

2021 Yılı YDS/2 Sınavı Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları 2021 Yılı YDS/2 Sınavı Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları

2021 ALES/2 başvuruları 3-11 Ağustos 2021 tarihlerinde alındı. 19 Eylül 2021 tarihinde yapılan ALES/2'nin sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Sınav saat 10.15'te başladı ve 150 dakika sürdü. 

Yüksek öğretim programlarında yüksek lisans ve doktora eğitimine başvuru yapabilmenin önemli kıstaslarından birisi olan ALES Sonuçları üniversitelerin yüksek lisans taban puanı için kullanılmaktadır.

SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.