Türkçesi ''Uluslararası Mobil Cihaz Kodu'' olan IMEI, her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında yüklenmektedir. IMEI numarası bir nevi kimlik numarasıdır ve 15 haneden oluşmaktadır. İMEİ, akıllı telefonların kimliği niteliğindedir. Dolayısıyla bu çok önemli bilginin 3. kişiler tarafından öğrenilmemesi gerekiyor. Bunun için de mümkün olduğunca telefonunuzu ortak kullanmamalısınız.

Her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir ve 15 haneden oluşur. Günümüzde cep telefonları her alanda kullandığımız neredeyse tüm cihazlarımızın yerini almaya aday elektronik aletlerin başında geliyor. Gelişen teknoloji ile geçmişte sadece görüşme yapmak için üretilen günümüzde ise onlarca işimizi halledebildiğimiz telefonlar bugün yüzlerce üreticiyle milyonlarca adet üretilerek piyasaya sürülüyor.

Bu kadar öneme sahip ve binlerce lira harcadığımız cep telefonlarında her ne kadar marka ürün almaya dikkat etsek de gelişen teknoloji ile bir çok ürünün birebir taklidinin yapıldığı görülmektedir.

1959 Öncesi Şampiyonlukları İçin Başvuran Takımlar Hangileri? Beşiktaş - Fenerbahçe - Galatasaray'ın Kaç Şampiyonluğu Var? 1959 Öncesi Şampiyonlukları İçin Başvuran Takımlar Hangileri? Beşiktaş - Fenerbahçe - Galatasaray'ın Kaç Şampiyonluğu Var?

Üreticiden vatandaşa gelene kadar bir takım vergilendirmelerden geçen telefonlar üretim fiyatının neredeyse 10 katından fazla fiyatlara satılıyor.

Bunu fırsat bilen korsan üreticiler ve sahtekarlar gerek birebir modelin çakmasını üreterek yada orjinal ürünleri yurtdışından kaçak yolla getirerek sonrasında eski bir telefonun imei numarasını bu telefona entegre ederek satılmak üzere piyasaya sunabilmektedir.

Her ne kadar cep telefonu alırken büyük firmaları tercih ediyor olsakta bazen internette yada bir dükkan camında gördüğümüz kampanya yazısı ve orjinal fiyatın çok altındaki rakamlar bizleri bu ürünlerdeki sahtekarlığı görmemize engel olabilir. Özellikle telefon alımında en çok dikkat edilmesi gereken konu olan imei numarası sonradan eklenmiş ise yasal olarak bu bir suç olmakta ve diğer telefonun suç kaydının olması sebebiyle yeni telefonda bu suçlarla muhatap olmak zorunda kalınabilir.

Telefon alan herkesin kolaylıkla kontrol edebileceği bu numaralar telefonun arka kapağının ardında yapışkanda yazan ile ekrandaki imei kodunun eşleşmesiyle anlaşılabilmektedir. 15 haneden oluşan imei numaralarını *#06# tuşlayarak ana ekrandan ve telefon arkasındaki barkoddaki numara ile eşleştirerek öğrenebilirsiniz. İmei kaydı olmayan telefonları ise E-devlet üzerinden kolaylıkla kayıt edebilirsiniz.

Resmi Gazete'de "Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı" ifadesiyle belirtilen ve 2020 yılında 1838.7 TL olarak uygulanan yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kaydı esnasında alınan harç tutarı 2021 yılında 2006.2 TL olarak uygulanacak.