Akaryakıta gelen üst üste zamlar hem yurttaşları hem de akaryakıt bayilerini etkiledi. Akaryakıt bayileri, nakit paraya yüzde 1.6 indirim, kartla alışverişe ise yüzde 1.6 zam uygulanmasını istediler. EPDK, fiyatları artıracağı için talebi geri çevirdi.

Akaryakıta gelen yüklü zamlar yüzünden kar marjları düşen akaryakıt bayileri, kredi kartındaki komisyon yükünü vatandaşın üzerine yıkıp gelirlerini artırmanın yolunu arıyor. Bu amaçla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kapısını çalan akaryakıt bayileri, akaryakıtı nakit parayla alanlara yüzde 1.6 oranında indirim, kartla almak isteyenlere ise yüzde 1.6 oranında zam uygulanmasını istediler.

KPSS iptali ile gündeme geldi! Şoke eden ihbar: 400 bin lira yatırıldı KPSS iptali ile gündeme geldi! Şoke eden ihbar: 400 bin lira yatırıldı

EPDK ise akaryakıtta yeni bir zamma yol açacağı gerekçesiyle talebi geri çevirdi. EPDK, kredi kartları konusunda yetkinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda (BDDK) olduğunu da belirterek bayilere BDDK’ya başvurmalarını önerdi.

KAZANCIN 3’TE 1’İ
Sözcü’den Erdoğan Süzer’in edindiği bilgilere göre, akaryakıt satışlarının yüzde 90’ından fazlası kredi kartıyla yapılıyor. Bayiler bu satışlar nedeniyle bankalara yüzde 1.6 oranında komisyon ödüyor. Bu da 60 litrelik depoda yaklaşık 22 liraya karşılık geliyor. Bayi ve dağıtıcılara litre başına ödenen tutar ise 1.20 TL. 60 litrelik akaryakıt satışında kazanç 72 lira oluyor. Dolayısıyla akaryakıtçılar satıştan elde ettikleri kazancın yaklaşık üçte birini bankalara komisyon olarak ödüyor.

“UCUZ FİYAT ÖNERİSİ YANLIŞ”
Akaryakıtçıların talebi Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 17’nci maddesine aykırılık taşıyor. BDDK’nın da bu talebi olumlu karşılanması beklenmiyor. Akaryakıtçıların talebini geri çeviren EPDK, nakit satışlara indirim talebinin bir anlamda aldatmaca olacağı tespitinde bulundu. EPDK’dan yapılan açıklamada, “Bu konunun ‘akaryakıtta nakit ödemeye ucuz fiyat önerisi’ gibi lanse edilmesi doğru değildir. Zira tüketicilerin büyük bir çoğunluğu akaryakıt ürünlerini kredi kartı ile satın almaktadır. Bu talep kredi kartı ile akaryakıt alan tüketicileri cezalandırmak anlamına gelecektir” denildi.