Şuurlu Öğretmenler Derneğince (ÖĞ-DER), Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün de desteklediği bu yıl "Aile " temasıyla düzenlenen "8. Kısa Film Senaryo Yarışması" ödülleri törenle sahiplerini buldu.

Bakan Özer: Okullarımıza 3 milyar 900 milyon lira para gönderdik. Bazı okul yöneticilerimiz 1 lira bile harcamamışlar. Bakan Özer: Okullarımıza 3 milyar 900 milyon lira para gönderdik. Bazı okul yöneticilerimiz 1 lira bile harcamamışlar.
Başkent Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen ödül töreninde, Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda 1'incilik ödülü "Masal" adlı senaryoyla Ankara'dan katılan Ali AYDEMİR'in oldu.

Yarışmada 2'ncilik ödülünü Bursa'dan "Basamak" isimli senaryosuyla başvuran Hüseyin SEÇGİN, 3'üncülük ödülünü ise Zonguldak'tan "Çınarımızın Gölgesinde" adlı eseriyle Umut Ateş aldı.

Yücel Çakmaklı Özel Ödülü" Ankara'dan Burak Çalışkan'ın, "Ayşe Şasa Özel Ödülü" ise  Konya'dan Uğur İkiz'in "oldu.

Jüri Adını Değerlendirmede bulunan Yasemin Yüksel Bu sene konu olarak başta anne olmak üzere baba, abi, abla, dede gibi tüm aile fertlerini kapsayan yarışmaya gelen senaryoları değerlendirmenin güzelliğini yaşadıklarını ifade etti. Yasemin Yüksel, Şuurlu Öğretmenler Derneği ÖĞ-DER’in düzenlediği bu etkinliğe destek olan başta dernek yönetimine ve ve katılan tüm senaristlere ve kuruluşlulara hassasiyetlerinden dolayı teşekkür etti. 

Ödül Törenine senaryoları değerlendiren Elif ÖRS, Yasemin Yüksel İbrahim DEMİRKAN, İdris ŞAHİN, ve Suat EMUCE’den oluşan jüri katıldı. 

Törende, yarışmacıları değerlendiren jüri üyelerine plaket takdim edildi.

Şuurlu Öğretmenler Derneği ÖĞ-DER adına Hamdi Sürücü, ailenin önemine binanen konuşmasını yaptı. Eğitimle ilgili yerel ve uluslararası alanda birçok programa imza attıklarını dile getiren Hamdi SÜRÜCÜ, derneğin niçin bu çalışmaları yaptığını anlattı.
 Hamdi SÜRÜCÜ, ülkemizde aile tahribatı üzerinde yapılan yanlışlara dikkat çekti. Yapılan ve uygulanan Geçmişte ABD şimdi ise AB eksenli çalışmaların ülkemize ve aile yapımıza faydadan çok zarar verdiğini, TÜİK  raporlarına dayandırarak açıkladı. 

“Annelerin çocuklarından daha kıymetli hiçbir şeyi yoktur”

Sürücü, gençliğin ihmale gelmeyeceğini ve gençliğin kalbine dokunulması gerektiğini belirterek, "Annelerin çocuklarından daha kıymetli hiçbir şeyi yoktur, onların kıymetini bilmeleri gerekiyor, onlar en iyi evlatlar olarak yetiştirmeye çalışılmalı." dedi.

ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü, törende yaptığı konuşmada, ÖĞ-DER olarak 15 yıldır eğitimle ilgili uluslararası alanda birçok programa imza attıklarını dile getirdi.

Sürücü, gençliğin ihmale gelmeyeceğini ve gençliğin kalbine dokunulması gerektiğini belirterek, "Annelerin çocuklarından daha kıymetli hiçbir şeyi yoktur, onların kıymetini bilmeleri gerekiyor, onlar en iyi evlatlar olarak yetiştirmeye çalışılmalı." dedi.

"Ailede erkek evin direği, anne ise evin ruhudur"

Annenin toplumdaki öneminin yeterince anlaşılamadığını ve ailelerin dağılmasının sebebinin aile kurumunun zedelenmesi olduğunu dile getiren Hamdi Sürücü, "Bir ailede erkek evin direği, anne ise evin ruhudur." diye konuştu. Ardından katılan tüm haziruna teşekkür etti.
Ödül Töreni konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekimi ve iftar programı ile nihayete erdi.