Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu sendika binasında açıklamada bulundu. Nennioğlu Aile hekimlerinin resmen Mali Müşavir olduklarını söyledi.

Sağlık Bakanlığı: 13 bin 163 hekimin DHY tercih süreci başladı Sağlık Bakanlığı: 13 bin 163 hekimin DHY tercih süreci başladı

Nennioğlu yapmış olduğu açıklamada ;”Daha önce defalarca dile getirdiğimiz,
Bu konuda tarafların katılımı ile Aile Hekimliği çalıştayı yapılarak sonuç rapoarları taraflara sunulmuştu.Yapılan çalışmada, Aile Sağlığı Merkezlerinde Hekimler başta elektrik, su, ısıtma-soğutma ,tıbbi malzemeleri, dezenfektanları,her türlü temizlik maddesine kadar, ekstra çalıştırılan hizmetli ve yardımcı sağlık personelinin maaşları  kendilerinin  Aile sağlığı merkezlerinin tüm demirbaşı ,kira ödemeleri , elektrik kesildiğinde jeneratörün Mazot parası Hekimler tarafından karşılandığını,Başta elektrik olmak üzere faturalar yüzde yüzden fazla artış göstermiştir” dedi.

BU İŞİN TAKİPCİSİ OLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi;
“Aile Hekimlerine verilen zamlarla bunlar karşılanamaz hale geldiğini,
Cari ödemeler, giderleri karşıyalamaz ve zor durumda, olduğunu belirtmiştik.
Aile Hekimleri Hekimlik mi yapsınlar, eline kağıt kalem alıp, hesap kitap mı yapsınlar. Şaşırıp kaldılar. Resmen mali müşavir oldular.Çark dönmüyor artık.
Artık Hekimler dama dedi. Aile Sağlığı Merkezleri. Gruptan çıkmayı, çalıştırılan hizmetli ve yardımcı sağlık personellerini işten çıkarmayı, pansuman gibi tıbbi işlemleri dahi yapmamayı düşünür hale gelmiştir. Son gelinen noktada,
Aile hekimliği cari gider ödemelerindeki artış sadece %41.65 oranında yani enflasyon ayarında olmuştur. Oysa cari giderde kullanılmaya esas kalemlere ortalama %100-%200 arasında zam yapılmıştır. Memlekette çoğu yerde cari gider ödemeleri masrafları karşılayamaz hale gelmiştir. Ki bu hesaba bir de yılda %100 oranında artan kıdem tazminatı birikimleri dahil değildir.

Bakanlık ve bürokratları aile hekimlerinin mali haklarının iyileştirilmesinde 2 parametre üzerinde durduklarını ifade etmişlerdi. Bunlardan biri cari gider artışı diğeri de temele esas maaş ödemesinde artış idi. Bugün zamlı maaşa esas olan cari gider ödemesinde herhangi bir fark, herhangi bir artış maalesef yoktur.
Ayın 15inde diğer vaat edilen rakamda bir artış olup olmadığını öğrenmeye de 1 hafta kaldı. Acaba sayın bakanın söylediği "ayın 15ini bekleyin" ifadesi bunun için mi idi?  Yoksa bir kez daha aile hekimleri bir bardak soğuk su mu içecek bunu bekleyip göreceğiz. Biz bunun takipçisi olacağız.