AFAD: Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye’de Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında nakdi yardım, barınma ve beslenme çalışmalarımız kesintisiz devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bir duyuru yayımlayarak bütün imkan ve gayretlerle vatandaşların yanında olduklarını bildirdi.

AFAD'ın yaptığı paylaşımda "03/07/2021(Saat 10.00 itibarıyla) 28 Temmuz 2021 tarihinde ülkemizin farklı bölgelerinde orman yangınları meydana gelmiştir. Devam eden yangınlara müdahale çalışmaları sürerken, Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında ön iyileştirme çalışmaları da yürütülmektedir. Özellikle yangınların yoğun olarak yaşandığı 5 ilimizde AFAD Başkanlığı koordinasyonunda nakdi yardım, beslenme ve barınma faaliyetleri aralıksız sürdürülmektedir.

Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye’ye; AFAD, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından toplam 62,5 milyon TL nakdi yardım gönderilmiştir.

Hâlihazırda 1.759 vatandaşımıza barınma hizmeti verilmekte olup, afetzede vatandaşlarımızın acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi için; yangın bölgelerine 357 aile tipi çadır, 40 genel maksat çadırı, 204 yaşam konteyneri ve 42 WC-duş konteyneri sevk edilmiştir.

YÖK Başkanı'ndan ERÜ çıkarması YÖK Başkanı'ndan ERÜ çıkarması

Yangından etkilenen vatandaşlarımızın beslenme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla; yangın bölgelerinde günlük 19.435 kişi/öğün sıcak yemek dağıtılmakta olup, bugüne kadar 129.175 kumanya, 75.356 ikramlık malzeme, 66.159 içecek ve 309.060 su dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ihtiyaçlar doğrultusunda 1.700 koli hijyen malzemesi ile 100 gıda kolisi dağıtılmıştır.

Gelişmeler takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadeleri kullanıldı.