Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ''2016 yılı öncesinde kamuda mülakat marifeti ile yönetici kıyımı yapılan, makamlar dağıtılan o süreç devlet tarafından yeniden ciddiyet ve temkinle tetkik edilmelidir!'' dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünde neler oluyor? İl Milli Eğitim Müdürlüğünde neler oluyor?
Yönetici atamalarına da değinen Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “2014-2016 yılları FETÖ lanetinin kamuda hala etkin olduğu bir dönemdi. Dolayısıyla bu dönemde  Milli Eğitim Bakanlığı’nda özellikle mülakatlar marifetiyle yapılan yönetici atamalarının, o mülakat komisyonlarının teşkilinin ve o komisyonların yaptığı puanlamaların devletimiz tarafından temkinli bir yaklaşımla dikkatle tetkik edilmesi gerekmektedir.” dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanunu’nu değiştirdi. On binlerce yönetici mülakat marifeti ile alaşağı edilirken, yine on binlerce yeni yönetici mülakatla iş başına getirildi. O süreçte türlü rezaletler yaşandı. Örneğin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde  beşer kişiden oluşan 9 komisyon kuruldu. 100 tam puan alan 86 kişinin 81’i sadece bir sendikanın üyesi idi. 90 ve üzere puan verilen aday sayısı 124 kişi idi ve büyük bir tesadüf eseri (!) 117 tanesi yine aynı sendikanın üyesi idi. Bu sonuçları Sayın Bakan ve Bakan Yardımcıları ile bulunduğum bir ortamda da paylaştım ve şunu ifade ettim: “Bu tabloyu iki şekilde okuyabiliriz: Ya İstanbul’daki en becerikli, en akıllı en yetenekli, en girişken müdür ve müdür adayları toplanmışlar o sendikaya üye olmuşlar ve bunların dışında ne kadar yetersiz var ise başka sendikalara dağılmış ya da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kurmuş olduğu komisyonlar çekirdek çitler gibi çatır çatır Allah’tan korkmadan kul hakkı yemişler.

Bilindiği gibi ülkemiz 15 Temmuz tarihinde bir felaketimi yaşadı, iç çatışmanın, iç savaşın kıyısından döndü. Devletimizin içindeki milli kuvvetlerin refleksi ve milletimizin devletimizin yanında saf tutması sayesinde saldırıyı bertaraf ettik. Ama bu ülkeyi 15 Temmuz felaketine götüren nedenleri sorgulamak lazım. Bize göre bu nedenlerin başında kamusal alanın bir gruba mensubiyet üzerinden tanzim edilmiş olması gelmektedir. 

Kırıkkale Milletvekilimiz Halil Öztürk TBMM’de dün yaptığı konuşmada, ‘2016 yılı öncesinde FETÖ’cü hâkimlerin vermiş olduğu kararlar yeniden gözden geçirilmelidir” dedi.  Doğru söylüyor. Biz de diyoruz ki; 2016 yılı öncesinde kamuda mülakat marifeti ile yönetici kıyımı yapılan, makamlar dağıtılan o süreç devlet tarafından yeniden ciddiyet ve temkinle tetkik edilsin!” dedi.

Adil bir yönetici atama sisteminin ihdas edilmesi gerektiğinin üzerini çizen Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Millet uzaya gidiyor, biz hala maalesef ehil yönetici atamayı beceremiyoruz. Bu da devletin bir ayıbıdır. Devletimizi bu ayıptan kurtarmalıyız. Adil, objektif bir yönetici atama sistemi kamunun bütün alanlarında tesis edilmelidir” dedi.