2021-Adli Yargı Sınavına; T.C. vatandaşı olan, yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış (doğum tarihi 01.01.1986 ve daha sonra olanlar), Hukuk Fakültesi mezunu adaylar (mezun olduğu lisans programı kodu 3209 olanlar) ile yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olanlar başvurabilecektir.

Adalet Bakanlığı bünyesinde görev alan personeller için ÖSYM aracılığı ile bir çok sınav uygulanmaktadır. Her yıl yayımlanan takvime göre uygulanan sınav tarihlerinden sınavlar belli oldu.

2021 Adalet Bakanlığı Sınavları Sınava Giriş Belgeleri ÖSYM tarafından yayınlanacak. 2021 Adalet Bakanlığı Sınavlarına başvuruda bulunan adaylar, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemi tamamlandıktan sonra sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgelerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerdir.

Gözden kaçırmayın

2022 DGS (Dikey Geçiş Sınavı ) Ne Zaman Yapılacak ? 2022 DGS (Dikey Geçiş Sınavı ) Ne Zaman Yapılacak ?

2021-Adli Yargı-Avukat Sınavına; T.C. vatandaşı olan, Hukuk Fakültesi mezunu olup (mezun olduğu lisans programı kodu 3209 olanlar), yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 45 yaşını doldurmamış (doğum tarihi 01.01.1976 ve daha sonra olanlar) adaylar başvurabilecektir. Yabancı bir hukuk fakültesini bitirenlerden Türkiye'deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olanlar da sınava başvurabilirler.

2021-İdari Yargı Sınavına; T.C. vatandaşı olan, yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış (doğum tarihi 01.01.1986 ve daha sonra olanlar), Hukuk Fakültesi veya Hukuk Bilgisine programlarında yeterince yer veren Siyasal Bilgiler, İdari Bilimler, İktisat ve Maliye alanlarından en az dört yıllık yükseköğrenim mezunu adaylar başvurabilecektir. Yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olanlar ile Hukuk Fakültesi dışında hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idarî bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olanlar da sınava başvurabilirler. 

Adalet Bakanlığı Sınavları (2021-Adli Yargı, 2021-Adli Yargı-Avukat, 2021-İdari Yargı) Başvuruları 2-10 Kasım 2021 tarihleri arasında alınacak olup geç başvuru tarihi 18 Kasım 2021 olara belirlendi. 25-26 Aralık 2021 tarihinde yapılacak Adalet Bakanlığı Sınavlarının Sonuçları 26 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak.