Abdulkadir Karaduman: Üniversite Diplomaları İşsizlik Sertifikasına Dönüştü

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, TBMM Genel Kurulu’nda, “İçişleri Bakanlığı’nın raporunda, uyuşturucu tedavisi görenlerin yüzde 47’si zorunlu okul çağındaki ortaokul ve lise öğrencisi çocuklar. Süslü cümleler kurmak dışında uyuşturucu ile mücadelede ne yapıyorsunuz” diye sordu. Karaduman, “‘Gençler iş beğenmiyor’ diyorsunuz ama bir bakıyoruz, üniversite mezunu gençler üç harfli marketlerde kasiyer olarak çalışıyor… Üniversite diplomaları adeta birer işsizlik sertifikasına dönüşmüş durumda” dedi.

Gözden kaçırmayın

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik meselesi Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik meselesi

Abdulkadir Karaduman, TBMM Genel Kurulu’nda bugün gündem dışı yaptığı konuşmada gençlerin yaşadığı sorunları gündeme getirdi. Karaduman, Saadet Partisi Gençlik Kolları’nın ‘Memleket Meselesi’ programları kapsamında gençlerle bir araya geldiğini belirterek, “Bakınız, bu programlarda genç arkadaşlarımız feryat ediyorlar. Gençlerin yüzde 82’si, ‘gelir dağılımında adaletsizlik var’ diyor. Bu sorunun çözümü için ne yapıyorsunuz? Gençlerin yüzde 72’si, ‘imkânım olsa başka ülkede yaşarım’ diyor. Gençlerin yüzde 88’i, adalet sistemine ve mahkemelere güvenmiyor. Gençlerin yüzde 95’i, bu ülkede bir şeyleri düzeltecek olan icra makamı, siyaset mekanizmasına güvenmediğini söylüyor. İçişleri Bakanlığı’nın raporunda, uyuşturucu tedavisi görenlerin yüzde 47’si zorunlu okul çağındaki ortaokul ve lise öğrencisi çocuklar. Süslü cümleler kurmak dışında uyuşturucu ile mücadelede ne yapıyorsunuz” diye sordu.

“GENÇLER ÜÇ HARFLİ MARKETLERDE KASİYER OLARAK ÇALIŞIYOR”

Karaduman, “‘Gençler iş beğenmiyor’ diyorsunuz ama bir bakıyoruz, üniversite mezunu gençler üç harfli marketlerde kasiyer olarak çalışıyor. Gençlerin hayatının en verimli çağı KPSS ve bilumum sınavlara hazırlanmakla geçiyor. Ancak sınavdan puan alıp dereceye girenler ise mülakat adaletsizliğine takılıyor. Liyakat yerine iktidar partisine sadakat şartı arandığı için emekleri zayi edilen, hakları gasp edilen yüzbinlerce genç kardeşim var. Onların hukukunu korumak ve bu karanlık girdaptan kurtarmak bizim vazifemizdir. Bunca yıllık iktidarınız neticesinde üniversitelerde ders olarak okutulacak, sosyologların önemli çalışma alanlarından birini oluşturacak yeni bir kavram türedi: Ev genci. Ülkemizde yaklaşık 4 milyon gencimizin ‘ev genci’ olduğu tespit edilmiş” dedi.

“ÜNİVERSİTE DİPLOMALARI İŞSİZLİK SERTİFİKASINA DÖNÜŞTÜ”

Beş milyondan fazla gencin KYK borçlusu olduğunu belirten Karaduman, “Eğitimini tamamlamış, sınavdan puanının almış ve görevine atanmayı bekleyen sadece öğretmen adayı sayısı 700 binden fazladır. Üniversite diplomaları adeta birer işsizlik sertifikasına dönüşmüş durumdadır. Masraflar artmış, her şey ateş pahası olmuşken gençler evlenemiyor, yuva kuramıyor. Yakından şahitlik ettiğimiz bu problemlerin çözümü için ne yapıyorsunuz” diye konuştu.