Dünyanın en büyük kentlerinden birisi olan New York Özgürlük Abidesi’ne, Empire State Binası’na, Central Park’a ve Times Square’e ev sahipliği yapan büyük bir metropoldür. New York'ta bulunan Modern Sanat Müzesi dünyanın en ünlü müzelerindendir. Bu koca şehirde dünyanın her köşesinden her türden insanları çok yoğun kalabalıklar içinde görebilirsiniz

Her Amerikan filminde sokaklarda dev kalabalıkları gözlemlemek mümkün, artık New Yokr'un bir sembolü olan bu kalabalıklar dünyanın çeşitli ülkelerinden New York'a gelip artık oralı olmuş insanlardır. New York bir göçmen kentidir. Kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmaktadır ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur.

Amerika Birleşik Devletlerinin başkentinden daha popüler olan bir şehri varsa o da New York'tur. ABD kendini bu şehir üzerinden dünyaya pazarlamaktadır. Gücün, ekonominin ve ticaretin dünyadaki başkenti konumunda olan New York şehrinin nüfusu da diğer özellikleri kadar ilgi çekicidir. ABD'ye seyahat edenlerin görmek isteyecekleri ilk şehir olan New York'un gezilip görülecek çokça turizm merkezi de bulunmaktadır.

New York, ABD'nin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropolitan alanlarından New York metropolitan bölgesinin merkezidir. Kaynaklara göre; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük şehir olan, ülkenin finans kültür ulaşım ve üretim merkezi New York nüfusunun %40'ından fazlası Katolik, %30'u Protestan, %5'i Yahudi, %3.5'i Müslüman ve %1'i Budist iken % 13'ü ise herhangi bir dine mensup değildir.

New York Nüfusu Ne Kadar? New York Tarihi ve Gezilebilecek yerler?

New York Tarihi?

Tarihte Bugün 6 Aralık. Bugün Olan Olaylar, Doğan ve Ölen Ünlüler Tarihte Bugün 6 Aralık. Bugün Olan Olaylar, Doğan ve Ölen Ünlüler

New York’u keşfetmek için gelen ilk kâşif olan Fransız Giovanni da Verrazona kuzeydoğu kıyılara doğru yolculuk yapmış ve buraya 1524 yılında ulaşmıştır. Ancak Giovanni şehre giriş yolunu bulamamıştır. Bu yüzden New York ancak 1609 yılında İngiliz kâşif Henry Hudson tarafından keşfedilebilmiştir. Şehir, dünyanın en büyük doğal limanlarından birinin üstüne kurulmuştur. New York borough adı verilen ve her bir bölümün bir county olduğu 5 kısımdan oluşur. Bu 5 borough - the Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens, ve Staten Island- 1898 yılında tek şehir olarak birleştirilmiştir.

New York Nüfusu Ne Kadar? New York Tarihi ve Gezilebilecek yerler?

New York'ta Gezilebilecek Yerler?

Finans dünyasının kalbinin attığı Wall Street caddesi, New York'un Manhattan bölümünde yer alır. New York borsası (New York Stock Exchange) burada bulunmaktadır. Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty) New York limanındaki küçük bir adadadır. Tiyatro ve müzikaller Broadway caddesinin etrafında toplanmıştır. John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı dünyanın en çok yolcu trafiği taşıyan havaalanlarından biridir. Metropolitan Museum of Art, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi gibi müzeleri dünyanın en değerli sanat koleksiyonlarına sahiptir. Şehrin gazetelerinden New York Times dünyanın en saygın gazetelerinden biridir. Amerika'nın üç büyük televizyon kanalı olan ABC, CBS ve NBC'nin merkezleri New York'ta yer alır.

New York Nüfusu Ne Kadar? New York Tarihi ve Gezilebilecek yerler?

New York Nüfusu Ne Kadar?

New York, ABD’nin en kalabalık dördüncü eyaletidir. 19 milyonu aşkın nüfusu ile ülkenin en kalabalık eyaletleri arasında yer alıyor. Yaklaşık 20 milyonluk bir topluluğun neredeyse yarısı New York şehrinde yaşıyor. Aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehri de New York’tur.