Kamuajans.com – İstanbul seçimlerini kaybeden AK Parti'de, bu sonuçların sebeplerine yönelik ilk kapsamlı analizler ortaya çıkmaya başladı.

ÖSYM savaş meydanı oldu: Semih Yalçın’ın tehdidi AKP’yle MHP’nin bürokrasideki savaşını ortaya çıkardı ÖSYM savaş meydanı oldu: Semih Yalçın’ın tehdidi AKP’yle MHP’nin bürokrasideki savaşını ortaya çıkardı
AK Parti'de hafta başından bu yana yapılan değerlendirmelerde, İstanbul seçimlerine yönelik ilginç tespitler gündeme geldi. Hem MYK'da hem de Cumhurbaşkanının başkanlığındaki diğer toplantılarda, İstanbul seçimlerinin kaybedilmesine yönelik nedenler tartışıldı. MYK toplantısında bazı üyelerin, seçimlerin iptaline giden süreçte bazı adımların yanlış atıldığını, iptal gerekçelerinin vatandaş nezdinde anlaşılır bulunmadığı ve seçimlerin yenilenmesine yönelik başvurunun 'Yetkili kurullarda tartışılmadan' yapılmasının da doğru olmadığı dile getirdiği belirtildi.

KAYBIN SEBEPLERİ

AK Parti'de, İstanbul'da sahada yapılan çalışmalardan yola çıkılarak seçimlerin kaybedilmesinin ana başlıkları şöyle sıralandı: Suriyelilere yönelik yoğun şikayet, seçimlerin iptal edilmesine tepki, İmamoğlu'nun mağduriyet algısının kırılamaması, belli bakanlara yönelik tepkiler, Pontus tartışmasının Karadenizli seçmeni CHP'ye yöneltmesi, Ordu havaalanındaki VİP tartışması, terörist başının seçimlere iki gün kala yaptığı çıkış, İmamoğlu'nun seçilse bile yargı kararıyla görevinden uzaklaştırılması ihtimaline yönelik söylem, Binali Yıldırım ile İstanbul il yönetimi arasında 31 Mart öncesi başlayan kopukluğun giderilememesi, genç seçmenin ikna edilmemesi.

SURİYELİLERE MAAŞ ALGISI


İstanbul'da seçim çalışması yapan AK Partililerin en çok karşılaştıkları konular arasında yer alan Suriyeli göçmenler meselesi oldu. AK Parti kaynakları, "Gittiğimiz her yerde Suriyelilerle ilgili şikayetler öne çıkıyordu. Hatta Suriyelilere maaş ödendiğine vatandaş o kadar inanmıştı ki, bunun doğru olmadığını söylememize rağmen, ikna olmuyorlardı. Müthiş bir algı vardı" değerlendirmesi yaptı.

ALGI, OLGUNUN ÖNÜNE GEÇTİ

AK Parti'de yapılan değerlendirmelerde, tüm bu başlıklar altında sahada sıkıntı yaşandığı, algının olgunun önüne geçtiği, 6 Mayıs'ta seçimin iptalinden sonraki süreçte 'Acelece atılan adımların' vatandaş nezdinde 'İnandırıcı' bulunmadığı kaydedildi. Sahada yapılan çalışmalar sırasında kabinedeki belli bakanlara yönelik tepkinin arttığı görülünce, konunun Cumhurbaşkanına da iletildiği ancak, bu aşamada yapılacak bir değişikliğin sonuç vermeyeceğinin de gündeme geldiği öğrenildi.

Yücel Kayaoğlu

Türkiye